Saúdská Arábie se po roce a půl otevře náboženským poutníkům. Musí se prokázat očkováním proti covidu
Saúdská Arábie od pondělí povolí náboženské pouti muslimům ze zahraničí, kteří za sebou mají očkování proti covidu-19. Poutnická víza království nevydávalo kvůli pandemii koronaviru rok a půl a i po znovuotevření bude země zpočátku pouštět jen omezený počet návštěvníků nejsvětějších míst islámu.
Saúdské úřady budou od pondělí přijímat žádosti o poutnická víza s tím, že nově bude muset žádost obsahovat i doklad o ukončeném očkování a to vakcínami, které tamní úřady uznávají jako bezpečné, což jsou podobné jako ty schválené v Evropské unii – od společností Pfizer/BioNtech, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca.
Normálně do Mekky míří miliony poutníků. Letos je kvóta jenom 60 tisíc lidí, říká expert na Blízký východ
Číst článek
Za zvláštních podmínek země povolí vstup i těm, kdo mají čínské vakcíny Sinopharm a Sinovac.
Saúdové budou regulovat pouť některými omezeními. Nejdřív povolí vstup do země jen 60 tisícům zahraničních poutníků měsíčně. Dosud totéž platilo pro stejný počet poutníků se Saúdské Arábie. Postupně ale chtějí počet navyšovat až na dva miliony lidí.
Týká se to navíc takzvané „malé pouti“ známé jako umra. Tu můžou muslimové podniknout kdykoli během roku a obvykle kromě návštěvy Mekky navštíví i hrob proroka Mohammeda v Medíně.
Do Mekky jen s očkováním. Saúdská Arábie omezila tradiční pouť, vydat se na ní smí jen 60 tisíc místních
Číst článek
Liší se od takzvané velké pouti zvané hadždž, která je jednou do roka a letos ji kvůli pandemii mohli vykonat jen muslimové žijící v Saúdské Arábii.
Od pondělí se pravidla otevírání hranic mění pro poutníky. Ostatním turistům se země otevřela už začátkem srpna, pravidla ale byla přísnější – kromě nutného očkování úřady navíc vyžadují i negativní PCR test ne starší než 72 hodin.
Vůči poutníkům je Saúdská Arábie shovívavější i proto, že jsou pro ni významným zdrojem prestiže ale i peněz. Před pandemií do země každý rok přijelo zhruba dvacet milionů věřících a království díky nim každoročně vydělává asi 260 miliard korun.