Severní Korea na Guam dostřelí, dokázal test. Pchjongjang zkouší na raketách spolehlivost exploze
Severní Korea svým dnešním raketovým testem jasně dokázala, že je schopna zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam. Ostrov, kde mají Spojené státy rozmístěných 7000 vojáků, je od KLDR vzdálen 3400 kilometrů. Raketa uletěla 3700 kilometrů, než dopadla do moře. Pchjongjang nedávno pohrozil, že na Guam zaútočí.
„Palebná vzdálenost tohoto testu je významná, protože Severní Korea ukázala, že by svou střelou mohla zasáhnout Guam,“ uvedl v prohlášení mezinárodní Svaz znepokojených vědců (UCS). V prohlášení se nicméně dodává, že přesnost střely, která je teprve v počáteční fázi vývoje, je nízká, takže by pro KLDR bylo obtížné zničit touto zbraní americkou leteckou základnu na Guamu.
Severní Korea odpálila další raketu. Letěla přes Japonsko a dopadla do Pacifiku
Číst článek
Americká armáda krátce po testu oznámila, že střela nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku ani pro pacifické území Guamu.
Raketa letěla z hlavního města
Podle analytiků citovaných agenturou AP v pátek Severní Korea s největší pravděpodobností testovala raketu středního doletu Hwasong-12, tedy stejnou střelu jako 29. srpna. Odpal byl také proveden ze stejného místa - z mezinárodního letiště ve čtvrti Sunan na severním okraji hlavního města Pchjongjangu. V srpnu raketa urazila přibližně 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů.
Počátkem srpna jeden ze severokorejských generálů podrobně popsal možný útok na ostrov Guam ležící ze všech amerických území nejblíže Korejskému poloostrovu. Čtyři rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu. Na tomto malém ostrůvku žije asi 160 tisíc obyvatel.
Pchjongjang zpočátku pokusně odpaloval rakety středního doletu Hwasong-12 a mezikontinentální raketu Hwasong-14 do velkých výšek, aby omezil jejich dosah a vyhnul se přeletům nad sousedními zeměmi. Při posledních dvou zkouškách byly ale úhly odpalu podstatně ostřejší. Podle expertů lze předpokládat, že Severní Korea bude nyní při svých testech zkoušet, zda hlavice raket přečkají drsné podmínky návratu do atmosféry a náležitě explodují.
Dosah ano, přesnost ne
Proč chce KLDR útočit na tichomořský ráj turistů? Guam je pro Washington zásadní a leží nejblíž
Číst článek
Jihokorejští vojenští odborníci tvrdí, že Severokorejci zatím neovládají technologii potřebnou pro chránění nálože během návratu do atmosféry. Bez ochranných prvků náklad nevydrží žár a vibrace provázející sestup rakety. Pro vývoj mezikontinentální střely je zvládnutí technologie návratu klíčové.
„Je to největší vzdálenost, do které kdy severokorejská balistická raketa doletěla,“ uvedl k pátečnímu testu na twitteru Joseph Dempsey z Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS). „To jasně ukazuje, že KLDR má dostatečný dosah - nikoli však nutně přesnost - pro realizaci svého projektu Guam,“ dodal.
V roce 1998 a 2009 přeletěly Japonsko rakety, které podle tehdejšího režimu diktátora Kim Čong-ila vynesly do vesmíru satelity. První z nich, raketa Tepodong-1, dopadla do vzdálenosti 1600 kilometrů, druhá skončila v Tichém oceánu asi 3200 kilometrů od startu. Dvě mezikontinentální rakety testované Severní Koreou letos v červenci byly odpáleny do velké výšky, a nedoletěly tak daleko jako ta páteční.
3700km flight is clear indication #NorthKorea has range - not necessarily accuracy - to follow through #Guam plan https://t.co/NjZv14w4Qv pic.twitter.com/Lz7iZABNIS
— Joseph Dempsey (@JosephHDempsey) 14. září 2017