Snímky ukazují severokorejského vůdce, jak se prochází mezi řadami kovových centrifug, strojů na obohacování uranu. Kim Čong-un vyzval k získávání dalšího materiálu k navýšení jaderného arzenálu země.
Japonský premiér Fumio Kišida nařídil úřadům zajistit bezpečnost lodí a letadel, ale žádné zprávy o škodách se neobjevily. Dolet raket naznačuje, že jsou určeny k útoku na cíle v Jižní Koreji.
Informace, že Severní Korea odsoudila vpád Ukrajiny do Ruska jako neodpustitelný teroristický čin, zní jako zpráva z žertovného Rádia Jerevan. Jenže je pravdivá.
O den dříve Kim Čong-un přihlížel testu sebevražedných dronů. USA a Jižní Korea tvrdí, že KLDR dodává Rusku zbraně a munici, kterou potřebuje k pokračování války s Ukrajinou.
Družbu s poddanými Kimů Česko nepodporuje. Na rozdíl od současného Ruska. Od doby, kdy začal Pchjongjang zásobovat Moskvu zbraněmi, kterými Rusové zabíjejí Ukrajince, přátelství jen kvete.
Po překročení hranice v okresu Kosong na východním pobřeží poloostrova, který hraničí se Severní Koreou, byl voják zadržen pohraničníky, kteří už předtím monitorovali jeho pohyb.
Hrdinkou románu Niny Špitálníkové je mladá žena, kterou koreanistka zpovídala pro svou knihu hovorů s uprchlíky ze Severní Koreje. Je Severka oběť, nebo viník?
USA a Jižní Korea označují svá cvičení za obranná. To letošní je zaměřeno na posílení jejich připravenosti na různé severokorejské hrozby, včetně raket, rušení signálu GPS a kybernetických útoků.
Trumpovi by pomohlo, kdyby přestal s chválou diktátorů v Rusku, Číně a Severní Koreji, což vyvolává otázky o jeho vztahu k demokracii. Otázka je, zda je toho v defenzivě, do níž se dostal, schopný.
Podle agentur nová zařízení dostanou jednotky, které slouží u hranice s Jižní Koreou. Ve svém projevu Kim řekl, že mír je zaručen „naprostou a jedinečnou schopností sebeobrany“ ze strany KLDR.
V pohraničních oblastech Severní Koreje lze v posledních týdnech slyšet zvláštní druh produkce. Jihokorejci tam totiž kromě politických vzkazů pouští z reproduktorů i svoji populární hudbu – K-pop.
Severokorejští hackeři napadali počítačové systémy řady technologických firem či zbrojovek. Za odhalením stojí tajné služby z Velké Británie, Spojených států a Jižní Koreje.
Severokorejské balony doposud nezpůsobily v sousední zemi žádné větší škody, nicméně vzbuzují obavy, že Pchjongjang by je mohl využít pro přenos nebezpečných biologických a chemických látek.
Tábor Sondovon, kam výprava dětí z Přímořského kraje, Moskvy, Petrohradu a dalších ruských končin zamířila, byl postaven před 60 lety v severokorejském městě Wonsan na pobřeží Japonského moře.
Cíle nová zbraň ničí zásahem paprsku, který vygeneruje optické vlákno. Hlavní výhodou je nízká cena jednoho výstřelu zbraně, která by měla být pouhých 2000 wonů (34 korun).
Zkouška rakety Hwasong-11 byla podle severokorejské agentury provedena s maketou těžké hlavice. KLDR plánuje další odpal téhož typu střely, aby prověřila „výbušnou sílu“ extra velké hlavice
Spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou je na vojenské úrovni a nabývá jaderného rozměru. To pro Západ představuje jeden z nejzásadnějších problémů dnešní doby, říká analytik Michal Smetana.
Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že raketa dosáhla výšky 100 kilometrů, doletěla do vzdálenosti více než 200 kilometrů a dopadla mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu.
Pchjongjang tento týden kritizoval Spojené státy, že o víkendu vyslaly na Korejský poloostrov na společné cvičení s Jižní Koreou a Japonskem letadlovou loď s jaderným pohonem. KLDR slíbila odpověď.
Ruský prezident podepsal v Severní Koreji se svým protějškem smlouvu, ve které si Rusko a KLDR slibují vzájemnou pomoc v případě napadení. „USA budou muset reagovat,“ říká koreanista Jaromír Chlada.
Stvrzení paktu mezi KLDR a Ruskem doprovází dramatická změna Putinova tónu. Ještě než se kvůli Ukrajině dostal do střetu se Západem, označoval jaderné ambice Pchjongjangu za nepřijatelné.
Vojáci KLDR se po varovných výstřelech vrátili na svou stranu hranice. Podle velení jihokorejské armády se zřejmě jednalo o náhodný incident. Brzy obnovili svou práci a pokračovali v ní až do noci.
Severokorejská státní agentura KCNA uvedla, že se obě země zavázaly „bezodkladně nasadit všechny prostředky, které jsou k dispozici“, aby si poskytly „vojenskou a další pomoc“.
Na programu má Putin jednání se všemi čtyřmi vietnamskými nejvyššími představiteli. Podle agentury Interfax by Putin měl ve Vietnamu uzavřít dohodu podobnou té, kterou podepsal v Severní Koreji.
Severokorejsko-ruské vztahy jsou podle KCNA jako „strategická pevnost pro zachování mezinárodní spravedlnosti, míru a bezpečnosti a jako motor pro urychlení budování nového multipolárního světa“.
„Čína na tyto posílené vztahy určitě pohlíží podezřívavě. Číňanům by se určitě nelíbilo, kdyby se Rusové výrazněji angažovali,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál politický geograf Vladimír Baar.