Slovenský tisk o kritice vlády
Na Slovensku se rozmáhá přísná kritika Dzurindova kabinetu. Místní deník deník Sme se nad ní ve svém komentáři pozastavuje. Tvrdí: Nad tím, jaké výhrady mají oponenti nové slovenské vlády lze jen kroutit hlavou. Kritizuje-li někdo tvrdou restriktivní politiku kabinetu, musí si uvědomit, že vláda jenom naplňuje předvolební sliby a jako pravicová má právo na přísně pravicovou politiku.
Nemá tedy smysl se podivovat nad Dzurindovým postupem...kdo nesouhlasí s pravicovým způsobem vedení, ať dá příště svůj hlas levicové straně.
Stejně tak je nesmyslné rozčilovat se nad absencí žen ve vládě. Tento problém se totiž neměl řešit při sestavování vlády, ale už dávno na úrovni jednotlivých politických stran. Ty měly umožnit svým členkám postup a odborný růst. Není přece v zájmu Slovenska, aby ve vládě seděly jen jakési quotenfrauen - ministryně do počtu, které své oblasti nerozumí. Je také třeba mít na paměti, že bazírování na paritním zastoupení menšin je typické spíše pro levicové strany. Dzurindova vláda, která je politicky konzervativní, a to i v otázce postavení žen, tak kvótování příliš nefandí, uzavírá deník Sme.
Neúspěšným rozhovorům mezi Japonskem a Severní Koreou v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru věnují pozornost všechny dnešní japonské ale i severokorejské deníky. Japonské listy se predevším obávají o osud unesených Japonců v 80. a 90. letech, severokorejská média naopak vyzývají ke sjednocení obyvatel Severní Koreje proti Spojeným státům. Listoval v nich náš zpravodaj ve východní Asii Robert Mikoláš:
Izraelský deník Haarec pohlíží na palestinské útoky na svém území z trochu jiného pohledu než je obvyklé. Referuje o incidentu, který se udál na dětském oddělení v Tel Avivské nemocnici. Zdejší sestry při posledním palestinském útoku v Arielu zapnuly informační kanál Channel Two. Jedna z přítomných matek ale prohlásila, že teroristické útoky nejsou vhodné pro děti a v případě nutnosti bude výhledu na televizi bránit vlastním tělem. Přestože byl televizní kanál Channel Two v minulosti obviňován z otevřeného ukazování násilných scén, deník Haarec se ptá: mají být děti chráněny před realitou ve které samy žijí?
Tato otázka otevírá širší téma: terorismus a válka jsou dnes televizním produktem jako každý jiný. A jako takové se započítavají do ratingových tabulek. Jak se píše v Haarecu, není to válka, která povzbuzuje televizi, je to televize, která určuje válce její roli. Zdálo by se, že televizní zpravodajství přivádí pozorovatele blíže ke konfliktu, blíž k obětem. Ale to je mýlka. V televizním zpravodajství se Tel Aviv i Moskva zdají být stejně daleko. Když se nám vysílání nelíbí, můžeme ho vypnout, ale realitu bohužel vypnout neumíme, upozorňuje izraelský Haarec.
Ruský deník Pravda informuje své čtenáře o situaci na Sicílii, kde se právě probudila nejvyšší a nejaktivnější evropská sopka - Etna. Od začátku křesťanského kalendáře už Etna chrlila oheň 150krát. Erupce se objevují vždy v momentě, kdy se zdá, že je sopka dokonale tichá. Proto se Sicilané děsí, když je Etna po delší dobu v klidu. Současný výbuch Etny je neobvykle silný - to ukazují satelitní snímky, které zaznamenaly sopečný popel dokonce v severní Africe.
Jde o čtvrtý nejsilnější výbuch sopky za posledních 309 let. Ten nejsilnější nastal v 16. století. Erupci předcházelo asi 200 otřesů půdy a prach a kameny zatím pokryly nejbližší oblast sopky do výšky 100 metrů. Etna je také známa jako velmi neobvyklá sopka - nejen svou častou aktivitou, ale také tak zvanými parazitickými krátery. Jedná se o menší díry v okolí sopky. Některé z nich jsou ale natolik velké, že by se daly považovat za samostatné krátery, doplňuje ruská Pravda.