Noční izraelské údery na uprchlický tábor Mavásí na jihu Pásma Gazy mají nejméně 40 obětí, mezi nimi celé rodiny, uvádějí místní zdroje. Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla velící centrum Hamásu.
Na výročí 11 měsíců trvání války v pásmu Gazy demonstrovaly statisíce lidí v Tel Avivu a dalších městech. Podrobnosti sdělila Radiožurnálu Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Nejméně pět Palestinců zahynulo při izraelském úderu na vozidlo ve městě Túbás na severu okupovaného Západního břehu Jordánu. Mezi nimi byl i syn známého palestinského zločince Zakaríji Zubajdího.
„Je to válka proti Palestincům, nejen proti Hamásu. Počet civilních obětí a mrtvých je neúnosný,“ řekl ve čtvrtek irský ministr zahraničí Micheál Martin novinářům.
Jeden z největších sporů se podle Reuters týká takzvaného Filadelfského koridoru, což je oblast u hranic mezi Egyptem a Pásmem Gazy, kde Hamás podle Izraele pašuje zbraně ze zahraničí.
„Premiér Netanjahu při pondělním velmi konstruktivním jednání potvrdil, že Izrael překlenovací návrh podporuje,“ uvedl americký ministr Blinken na návštěvě Izraele.
„Bývalí teroristé se mohou stát mírotvůrci, kteří dostávají Nobelovu cenu za mír. Ať to byl Mandela, Arafat nebo Begin,“ soudí expert. „Palestince by mohl vést Barghútí.“
Na čtvrtečním jednání o klidu zbraní mezi Izraelem a Hamásem nebudou přítomni zástupci palestinského hnutí. Obě strany totiž odmítají jednat u jednoho stolu.
Na Izraelce ale neútočí jen rakety. Palestinský útočník v neděli ve středním Izraeli zabil nožem dva lidi a dva další zranil. Policie ho pak zastřelila.
S Haníjovou rodinou a odhadovaným nástupcem Chálidem Mišálem se v pátek v Dauhá setkal turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který rovněž dorazil na pohřeb.
Modlitbám na počest Haníji předsedal íránský duchovní vůdce Chameneí, který slíbil pomstít jeho smrt. Haníju označil za „význačného bojovníka palestinského odporu“.
Turecký prezident je hlasitým kritikem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a jeho vláda v této válce. Stojí na straně Hamásu, který nepovažuje za teroristickou organizaci.
Mezi hlavní obavy humanitárních organizací patří infekce přenášené vodou, včetně žloutenky typu A a cholery. Tato onemocnění se šíří ve špatných hygienických podmínkách.
Izraelská armáda v prohlášení napsala, že cílila na „velitelské středisko Hamásu“ uvnitř komplexu školy v centrální části pásma. Škola byla podle armády využívána k útokům na izraelské vojáky.
Všichni vědí, že boje v Gaze jednou skončí, a že bude potřeba připravit se na poválečnou správu oblasti. Nikdo přitom zatím neví, jak a kdy válka skončí. Tento okamžik se ale nepochybně přibližuje.
„Je velký tlak na to, aby Palestinci nějak převzali odpovědnost, a zároveň jsou různé protitlaky,“ říká pro Radiožurnál analytik Českého rozhlasu Jan Fingerland.
Izrael okupací palestinských území porušuje mezinárodní právo, uvedl v pátek Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto vyjádření odmítl.
Úřady podle sdělení izraelské nevládní organizace Peace Now schválily zabrání půdy o rozloze 12,7 kilometru čtverečního v údolí Jordánu. Jedná se o největší zábor od dohody z Osla z roku 1993.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí zopakoval, že Izrael hodlá zneškodnit i poslední zbytky ozbrojenců Hamásu. „Blížíme se ke konci fáze likvidace teroristické armády Hamásu,“ uvedl.
Některé izraelské útoky Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva systematicky porušovaly zásady rozlišování, přiměřenosti a obezřetnosti při útoku.
Palestinští ozbrojenci drží v Pásmu Gazy 116 rukojmích. Ještě minulý týden vysoký představitel palestinského hnutí Hamás stanici CNN řekl, že nikdo neví, kolik rukojmí je stále naživu.