Spojené státy dnes čeká poprava zastřelením. Místo smrtící injekce
Odsouzený na smrt v americkém státě Utah si místo smrtící injekce vybral popravu zastřelením. Ta byla stanovena na dnešek. Bude to první exekuce zastřelením po čtrnácti letech. Utah je přitom jediným státem v USA, kde se poprava zastřelením vůbec praktikuje.
Devětačtyřicetiletý Ronnie Lee Gardner bude zastřelen. Když se jej soudce zeptal, jak by chtěl být popraven, vybral si právě tento způsob.
„Řekl, že je to mormonská tradice. Byl usvědčen a odsouzen za vraždu už v roce 1985,“ uvedl soudce státu Utah.
V cele smrti čeká Gardner už pětadvacet let. Poprava zastřelením je dnes už zcela unikátní, i samotný stát Utah ji už před šesti lety. Ti, co byli odsouzeni na smrt před tímto datem ale mají stále na výběr: smrtící injekci nebo kulku.
Většina odsouzených volí první možnost. Ne tak Ronnie Lee Gardner, který si vybral smrt zastřelením. Exekuci vykoná pětičlenná popravčí četa, ostrý náboj bude mít jen jediný střelec. Nikdo tedy nebude vědět, kdo ve skutečnosti odsouzeného usmrtil.
Trest smrti je v USA stále uplatňován poměrně často. Podle údajů amerického ‚Informačního centra o trestu smrti‘ bylo zatím v roce 2010 vykonáno už dvacet osm poprav, z toho většina smrtící injekcí a pouze jednou elektrickým křeslem.
Proti popravě je i rodina oběti
Proti trestu smrti se dlouhodobě staví mnoho organizací na obranu lidských práv. I samotná poprava Ronnieho Gardnera má řadu odpůrců. V květnu se proti popravě postavila i rodina oběti právníka, kterého Gardner v roce 1985 zavraždil.
Před několika dny vystoupili s prohlášením soudci, kteří ho v roce 1985 soudili. Prohlásili, že by takto nerozhodli, pokud by slyšeli svědectví o Gardnerově pohnutém dětství.
„Tvrdí, že by ho raději odsoudili k doživotí, pokud by měli tu možnost. V Utahu ale možnost trestu doživotí neexistovala do roku 1992,“ řekla tisková mluvčí Amnesty International Kateřina Šaldová.
USA a Japonsko jsou jediné dvě vysoce vyspělé průmyslové země, kde ještě existuje a je vykonáván trest smrti. Popravu zastřelením ještě používají například v Číně, Libyi nebo ve Vietnamu.
„Ve světě bohužel najdeme i jiné, kruté způsoby poprav. Jako například ukamenování, ke kterému dochází třeba v Íránu,“ řekla Šaldová.
V USA si stále část populace myslí, že je trest smrti potřebný, jako odstrašující příklad. Podle Šaldové nicméně neexistuje žádná studie, která by dokazovala, že by trest smrti někoho před násilnostmi odrazoval.