Islámský stát v minulosti ovládal velké části Sýrie a Iráku a byl známý krutostí ke svým odpůrcům. Po pádu Bašára Asada odborníci varovali, aby Islámský stát nevyužil mocenského vakua.
Soudce vydal rozhodnutí o odkladu kvůli žalobě, která tvrdí, že by bylo krutým a neobvyklým trestem pokusit se odsouzeného znovu popravit poté, co první pokus o podání smrtící injekce v únoru selhal.
Předák Klement Gottwald tehdy vyhlásil, že „socialistická zákonnost bude metodou vlády, základní politickou směrnicí podmíněnou konkrétní situací třídního boje“.
Kenneth Smith byl popraven pomocí masky, do které je pumpován čistý dusík. Bylo to poprvé od zavedení smrtící injekce v roce 1982, co byla ve Spojených státech použita nová metoda popravy.
Kenneth Smith v roce 2022 přežil smrtící injekci. Smith byl jedním ze dvou mužů, kteří byli v roce 1989 odsouzeni za vraždu manželky kazatele Elizabeth Sennettové, která byla ubodána a ubita k smrti.
Popravy se teď odehrávají po celém Íránu. Podle norské lidskoprávní organizace Hengaw bylo za prvních devět listopadových dnů popraveno nejméně 45 lidí.
Němci během říjnových protestů postřelili studenta Jana Opletala, který zraněním o necelé dva týdny později podlehl. Jeho pohřeb 15. listopadu 1939 se stal dalším výrazem vzdoru českého obyvatelstva.
O popravě desítek lidí v roce 1944 ve městě Meymac celé dekády nikdo nepromluvil. Teprve nedávno prolomil ticho skoro stoletý odbojář, tehdy mu bylo 19 let.
Na svého otce si devětasedmdesátiletý Ondřej Křižan-Hasilík téměř nepamatuje. Valašskomeziříčský podnikatel Jan Křižan byl totiž už před únorem 1948 perzekvován nastupujícím komunistickým režimem.
Mnoho odsouzenců, byť řádově nižší počty, posílají na smrt také Írán, Saúdská Arábie, Egypt a USA. Tresty smrti uplatňovalo na 20 zemí, šest států loni absolutní trest zcela nebo částečně zrušilo.
Švédsko už dříve označilo rozsudek smrti za nehumánní. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že jeho zástupci opakovaně žádali o povolení navštívit Habíba Šaaba a být přítomni soudnímu procesu.
Dopis na rozloučenou mohli odsouzení na smrt napsat poté, co jim exekuční úřad oznámil, že jejich žádost o milost byla zamítnuta. Typicky to bylo v předvečer, nebo v samotný den konání popravy.
Video zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet. Nahrávka na Ukrajině vyvolala celonárodní pobouření.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes označil sérii otrav íránských školaček v uplynulých měsících za neodpustitelný zločin a poznamenal, že viníci musejí být tvrdě potrestáni.
V Drážďanech bylo popraveno přes 1300 lidí, téměř devět set z nich pocházelo z Československa. „Drážďanské popraviště bylo spádové pro českou část protektorátu,“ vysvětluje historička Plachá.
Brusel ale zatím neuspěl s označením íránských revolučních gard za teroristickou organizaci. Návrat k takzvané jaderné dohodě s Íránem je teď v nedohlednu.
Íránské ministerstvo informací v prohlášení k verdiktu popsalo Alírezu Akbarího jako „jednoho z nejvýznamnějších lidí, kteří se infiltrovali do citlivých a strategických center země“.
V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže. Při jedné z poprav byl muž veřejně oběšen ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
Amber McLaughlinová byla popravena několik hodin poté, co missourský guvernér zamítl její žádost o milost. V ní její obhájci poukazovali na to, že měla traumatické dětství a psychické problémy.
Poprava Rahnavarda necelý měsíc poté, co údajně usmrtil dva členy bezpečnostních sil, ukazuje, s jakou rychlostí Írán nyní vykonává tresty smrti, uvedla agentura AP.
Mohsen Šekari byl zatčen na konci září a odsouzen 20. listopadu. Íránský nejvyšší soud zamítl odvolání a rozsudek odůvodnil tím, že jednání odsouzeného představuje „zločin vedení války proti Bohu“.
„Když člověk sleduje celý videozáznam, je z toho jasné, že část ruských vojáků se opravdu chystala vzdát, ale část začala na Ukrajince střílet,“ uvedl Mychajlo Podoljak.
Na neověřených záběrech jsou údajně ruští vojáci, kteří leží na zemi poté, co se vzdali mužům se žlutými páskami na pažích. Následně zazní střelba a video ukáže nehybné tělo.