Takové věci se stávají denně. A teď se to přihodilo i exprezidentovi, hodnotí střelbu na Trumpa lidé v USA
Amerika se vzpamatovává z atentátu na prezidentského kandidáta. Bývalý prezident Donald Trump o víkendu vyvázl ze střelby na svém mítinku v Pensylvánii jen se zraněným uchem. Střelec ale zabil jednoho z diváků na předvolební akci a další dva vážně zranil. Bezpečnostní složky útočníka, který střílel ze střechy budovy mimo areál, kde se mítink konal, rychle zlikvidovala.
Rozlehly se výstřely a všichni se přikrčili nebo padli na zem, popsala televizi ABC jedna z účastnic Trumpova mítinku v pensylvánském městě Butler.
Mezi lidmi vypukla panika. Zraněného exprezidenta zaštítila ochranka vlastními těly a odvedla ho do auta. Brzy jeho štáb oznámil, že není v ohrožení života a těší se na republikánský nominační sjezd v Milwaukee, který právě začíná.
Prezident Joe Biden ihned po atentátu prohlásil, že v Americe není pro politicky motivované násilí místo. Že je to odporné.
Ráno po atentátu se v kostelích lidé modlili za Trumpovo zdraví a mír v zemi.
Paní Sheri není příznivkyně Donalda Trumpa. Dlouho si přála, aby zmizel z veřejného života. Nikomu by ale nepřála, aby se stal obětí atentátu. To je podle ní strašlivé.
Podle paní Dany je příčinou atentátu to, že je mezi lidmi příliš mnoho zbraní. Střelec měl útočnou pušku. „Je to nešťastné, ale takové věci se stávají denně. A teď se to přihodilo i bývalému prezidentovi,“ říká.
Pan Chris je smutný z toho, co se stalo. Ocenil, že prezident Biden vystoupil a řekl, že v Americe, jakou bychom chtěli mít, není pro takové násilí místo. Za oba – Trumpa i Bidena se přišel pomodlit.
„Pokusy o atentát jdou proti všemu, co Američané zastávají,“ uvedl po útoku prezident Joe Biden. Není to prý v národní povaze a občané nesmí dovolit, aby se to dělo.
Jenže americká historie je přímo protkaná atentáty na politiky a veřejně činné osobnosti. Za více než 200 let existence Spojených států zemřeli rukou atentátníků 4 američtí prezidenti, nejznámější John Fitzgerald Kennedy. Osm jich atentáty přežilo, Gerald Ford dokonce dvakrát. Zastřeleni byli v Americe například i bojovník za práva černochů Martin Luther King nebo člen skupiny Beatles John Lennon.