Tématem summitu EU je i perspektiva Lisabonské smlouvy
V Bruselu dnes začal dvoudenní vrcholný summit Evropské unie. Těsně před jeho začátkem se přiostřily spory o to, zda po irském referendu má ještě smysl pokračovat v ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy. Irští voliči novou základní unijní smlouvu odmítli a spustili tak lavinu prohlášení dvou protichůdných táborů. Jeden je pro pokračování v ratifikaci dokumentu, druhý, ke kterému patří i český prezident Václav Klaus, takový postup odmítá a považuje Lisabonskou smlouvu za mrtvou.
Český Premiér Mirek Topolánek pojede na summit s jasnou představou - výsledek irského referenda je nutné respektovat, smlouva pak nemůže vejít v platnost dokud ji neratifikuje všech 27 členských států unie. V Česku je pak podle něj proces ratifikace přerušen - dokud věc neposoudí Ústavní soud, nemá proto podle premiér Topolánka smysl tlačit na to, aby Česko okamžitě v ratifikaci pokračovalo.
Praha ratifikaci přerušila - smlouvu posuzuje Ústavní soud
O věci jednaly i špičky koalice. Vládní strany jsou si totiž vědomy, že výsledek irského referenda ovlivňuje i české předsednictví v Unii na začátku příštího roku. Právě Česko totiž bude muset situaci řešit.
"Ta naše pozice ve vtahu k Lisabonské smlouvě zůstává neměnná, nicméně ani jedna komora parlamentu teď o ní hlasovat nemůže a nemůže jí ratifikovat. Dohoda na institucionálních změnách a pokračování rozšiřování musí převážit nad čistě legalistickým pohledem na vlastní Lisabonskou smlouvu, který by mohl vést buď k závěru, že postratifikace po irském referendu nemá smysl, nebo že se naopak pokračovat v ratifikačním procesu má, aniž by bylo dohodnuto, jak se bude situace po irském referendu řešit," řekl český premiér.
Prezident Václav Klaus nerozumí tomu, proč britský parlament pokračoval v ratifikaci Lisabonské smlouvy. Řekl to včera ve svém prvním vystoupení od operace kyčelního kloubu. Irské NE podle Klause jasně řeklo, že smlouva skončila a všichni by měli pochopit, že "tudy cesta nevede". Prezident si myslí, že smlouvu by měl nahradit "dokument úplně jiného charakteru". Jestli ho nikdo nenapíše, je prý připraven to udělat - řekl s nadsázkou Klaus.
José Barroso: Smlouva je nutná
Předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že Unie, se bez lisabonské smlouvy pravděpodobně neobejde: "Lisabonská smlouva je stále nutná k tomu, abychom se dokázali vypořádat s úkoly, které před námi dnes stojí. Aby Unie byla demokratičtější. Abychom mohli efektivnějši postupovat v otázkách jako jsou migrace, energetická bezpečnost, klimatické změny nebo vnitřní bezpečnost. Abychom zvýšili konkurenceschopnost Evropy na mezinárodní scéně. Tyto úkoly nezmizely. Pravda je taková, že hlasování pro NE nevyřešilo problémy, které se smlouva řešit snažila," domnívá se Barroso.
"Irské hlasování rozhodlo o irském postoji. Nemůže ale určovat postavení dalších zemí. Očekávám, že státy, které dosud lisabonskou smlouvu neratifikovaly budou ve svých ratifikačních procesech pokračovat," doufá Barroso.
"Není třeba dramatizovat, ale ani bagatelizovat," zdůraznil v pondělí francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Praze. A měl na mysli potíž, do které se dostala Evropská unie, když Irové v referendu odmítli takzvanou Lisabonskou smlouvu. Sarkozy přiletěl do Česka i proto, aby hostitele přesvědčoval, že by bylo předčasné celý reformní proces už teď odepisovat.
V Gdaňsku se zas v pondělí na požadavku pokračování ratifikace Lisabonské smlouvy shodli německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Donald Tusk.