Tisk o otravě Juščenka a sponzorování ukrajinské opozice
Zahraniční tisk komentuje rozhodnutí Marvána Barghútího stáhnout kandidaturu pro lednové palestinské volby. Britský Guardian se ptá, jestli Ukrajina nebude jen další rozehranou partií studené války. Španělský tisk se připojuje do debaty o tam, zda byla nezbytná evakuace stadionu Realu Madrid kvůli bombové hrozbě.
Vězněný vůdce palestinské intifády a generální tajemník hnutí Fatah Marván Barghútí stáhl svou kandidaturu pro lednové prezidentské volby. Uvolnil tak cestu k vítězství Mahmúdu Abbásovi. Jak připomíná americký list The New York Times, oba muži patří k čelným postavám hnutí Fatah a v případě, že by Barghútí svoji kandidaturu nestáhl, by Fatahu mohl hrozit rozkol. Předběžné průzkumy naznačovaly velmi těsný souboj a dlouhý boj by pro Palestinu nebyl ten nejlepší lék na krizi, která v zemi panuje, konstatují newyorské Timesy.
Britský Guardian věnuje svůj komentář událostem na Ukrajině. Potvrzení otravy opozičního kandidáta Viktora Juščenka a podezření, že Američané sponzorovali opozici, to všechno dokazuje, že Spojené státy ani Rusko po oficiálním ukončení studené války rozhodně nesložily ruce do klína.
Nejdříve to byl pásový opar, pak zkažené jídlo, teď je to politická nálož, komentuje deník nepříjemné změny Juščenkovy tváře. Závěry rakouských lékařů opozici určitě nepřekvapily, otázkou zůstává, kdo měl na poškození Juščenkovy vizáže zájem. Odpověď visí ve vzduchu a asi napadne každého, pokračuje deník.
Ukrajinský parlament rozjíždí vyšetřování nelegálního sponzorování opozice. Spojené státy totiž přiznaly, že v minulých dvou letech utratily 65 miliónů dolarů na "podporu demokracie na Ukrajině" a parlament teď chce zjistit, zda Američané přímo nesponzorovali volební kampaň opozice a následné masové protesty. Za otravou opozičního kandidáta stojí údajně agenti KGB ruského prezidenta Putina. Za financováním opozice zase možná Amerika. Nebude Ukrajina jen další rozehranou partií studené války? ptá se závěrem britský list Guardian.
Nedělní bombová hrozba na stadionu Realu Madrid je pochopitelně hlavním tématem španělských deníků. Jak uvádí madridský list ABC, více než 70 tisíc diváků muselo být ze stadiónu evakuováno. Tato událost je dílem propagandy a jenom ukazuje, jak může být město ohroženo, poznamenává španělský deník. Žádná bezpečnostní opatření nejsou dostatečná a sebevětší úsilí nebezpečí atentátu stejně nezabrání, tvrdí se deník ABC.
Barcelonský list El Periódico se přidává do debaty o tom, zda byla evakuace nezbytná. Domnívá se, že ano. Pouhých sedm měsíců po tom, co Španělsko zasáhl jeden z nejkrutějších atentátů v historii Evropy, panuje v zemi přehnaná citlivost na jakékoliv nebezpečí. Ovšem na druhé straně falešný útok může vyvolat podobné incidenty, varuje El Periodico.
Všechny slovenské deníky věnují velkou pozornost víkendovému sjednocení levicových stran. Součástí Směru vedeného Róbertem Ficem bude od 1. ledna mimo jiné bývalá sociálně-demokratická strana a také Strana demokratické levice. Podrobnosti nabízí bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.
Rodičovskými neshodami nejvíce trpí děti - tato skutečnost je všeobecně známá. Australští výzkumníci se ale zaměřili na to, jak rozvody postihují prarodiče. Jak informuje australský deník Sydney Morning Herald, výzkumníci zjistili, že neshody v rodině odnášejí prarodiče víc, než se může na první pohled zdát.
Právě prarodiče totiž dítěti poskytují neformální péči a pokud po rozvodu dostane dítě do péče jeden z rodičů, dítě zpravidla navštěvuje pouze prarodiče svého opatrovníka. V Austrálii už kvůli právům prarodičů na vnuka proběhlo několik úspěšných soudů, ovšem stále je tento problém spíš na okraji zájmu, dodává smutně australský Sydney Morning Herald.