Turecko se ohradilo proti výroku kongresu USA o arménské genocidě
Turecký premiér Erdogan se dnes ostře ohradil proti rozhodnutí výboru americké Sněmovny reprezentantů. Ten včera vydal rezoluci, která označuje vyhlazení Arménů osmanskými Turky za genocidu. Erdogan podle stanice BBC doslova řekl, že jeho země byla obžalována ze zločinu, který nespáchala. Prohlásil také, že rozhodnutí výboru Sněmovny reprezentantů poškodí turecko-americké vztahy.
O rezoluci nyní bude hlasovat ještě celá Sněmovna, výsledek hlasování je ale značně nejistý. Turecko totiž vyzvalo Washington, aby se přijetí rezoluce pokusil zabránit a zároveň ihned odvolalo svého velvyslance v USA ke konzultacím, což je diplomatický termín pro stažení ambasadora na protest proti kroku hostitelského státu.
O situaci kolem turecko arménských vztahů mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
"Vztahy obou zemí to nepochybně poškodilo, Turci jsou na termín ,genocida' v souvislosti s vražděním Arménů za 1. světové války velice citliví. Na druhou stranu si myslím, že to nepůjde příliš daleko, obě země se potřebují. Turecko má pro Spojené státy strategickou polohu, oba státy jsou členy NATO," říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu dnes také prohlásil, že navzdory rozhodnutí výboru Sněmovny reprezentantů bude Turecko pokračovat ve vzájemném usmiřování s Arménií. Snahy obnovit diplomatické vztahy mezi oběma státy trvají od loňského října, země chtějí vzájemně otevřít hranice a podniknout další kroky k normalizaci vztahů.
Podle Jerevanu zahynulo v letech 1915 až 1917 při vraždění a deportacích v Osmanské říši přes jeden a půl milionu Arménů. Turecko připouští jen 300 až 500 tisíc mrtvých, které ale označuje za oběti války, a označení genocida odmítá.
"Ve dvaceti zemích světa se již vraždění Arménů v Osmanské říši genocida říká, ve Francii je dokonce popírání této genocidy trestné. Zatím ale není zcela jednoznačné, zda při vraždění Arménů, šlo Turkům opravdu o vyhlazení celého arménského národa," dodává Slezák.