UNESCO rozšířilo seznam kulturního dědictví, přidalo třeba alpinismus či thajské masáže

Alpinismus, slovenské drátenictví či tradiční thajské masáže jsou nejnovějšími přírůstky na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společně s dalšími desítkami kulturních zvyklostí z celého světa je na seznam zařadil Mezivládní výbor pro nehmotné kulturní dědictví UNESCO, který se tento týden sešel vůbec poprvé v jižní Americe, a to v Kolumbii.

Bogotá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

horolezec, alpy ilustrační foto

Kromě užívání specifického vybavení a pohybových technik klade alpinismus důraz také na znalost horského prostředí (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

O zapsání alpinismu na seznam usilovaly společně Francie, Itálie a Švýcarsko. UNESCO jej definuje jako „umění lezení na vrcholy a skalní stěny vysokých hor, ve všech ročních obdobích, po skále či po ledu“.

Kromě užívání specifického vybavení a pohybových technik klade alpinismus důraz také na znalost horského prostředí či ctění určitých etických zásad. Horolezci by po sobě na horách neměli zanechávat žádné trvalé stopy a měli by si pomáhat v nouzi. Pro mnohé je také životním stylem.

Jizerskohorské bučiny žádají o zápis na seznam UNESCO. Rozhodnout by se mělo do dvou let

Číst článek

UNESCO se pro zapsání alpinismu rozhodlo především kvůli solidaritě mezi horolezci, jejich výkonům a jejich bezprostřednímu vztahu k divoké přírodě.

Alpský styl lezení dosáhl podle AFP svého vrcholu v druhé polovině 20. století, kdy se horolezeckým velikánům jakými byli Walter Bonnati či Reinhold Messner podařilo tuto metodu přenést z Alp na nejvyšší vrcholy hor po celém světě.

Oproti takzvanému expedičnímu stylu lezou alpinisté v malých skupinkách, dvojicích, či dokonce samostatně. Nevyužívají pomoci jiných osob a mají tak k dispozici jen to, co unesou. Pohybují se co nejrychleji s co nejmenší zátěží a nevyužívají žádné umělé opory či kyslíkové přístroje.

Slovenské drátenictví

Slovensko získalo uznáním drátenictví už sedmou položku na seznamu nehmotného dědictví. UNESCO řemeslo popisuje jako jednoduchou techniku ručního ohýbání, svazování a proplétání tenkých kovových vláken bez sváření či pájení, která se využívá dodnes.

Podle slovenského listu SME se mu věnují výrobci po celém Slovensku, hlavně ve Středním Pováží, v Kysucích, na Oravě, v Turieci, Ponitří, na Spiši, v Tekově či v Bratislavě. Umění splétání drátů se v některých rodinách přenáší z generace na generaci.

Na seznam nehmotného dědictví mezivládní výbor zapsal také například tradiční thajské masáže Nuad, které se pohybují na hranici filosofie, umění, kultury a tradiční thajské medicíny.

3:05

Modrotisk ovládají už jen ve Strážnici a Olešnici. Na seznam UNESCO se dostal před rokem

Číst článek

Uznání se dočkalo také sezónní kočování rakouských, italských a řeckých pastevců mezi zimními a letními pastvinami či tradiční pohostinnost iráckých občanů vůči milionům muslimských poutníků, kteří při příležitosti svátku arbaín každoročně směřují do svatého šíitského města Karbaly.

UNESCO vytvořilo seznam nehmotného kulturního dědictví v roce 2001. Jeho cílem je pomoci místním obyvatelům ochránit jejich zvyklosti a uchovat je do budoucna.

Česká republika má na seznamu zapsán mužský lidový tanec ze Slovácka Verbuňk, masopustní průvody s maskami na Hlinecku, sokolnictví, jízdu králů na Slovácku a Hané, loutkářství (společně se Slovenskem) a modrotisk (společně se Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme