Obtěžování a nenávistné nápisy. Ve Spojených státech přibývá protimuslimských nálad

Americká televize NBC si všímá zprávy nevládní organizace SAALT a University of Illinois. Podle ní meziročně vzrostl počet protimuslimských incidentů ve Spojených státech téměř o polovinu. Institut SAALT se od roku 2010 ve Spojených státech zasazuje o občanská práva lidí původem z jižní Asie.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy s hidžáby. Ilustrační foto.

Muslimské ženy s hidžáby. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Mezi 9. listopadem 2016 a 7. listopadem 2017 zdokumentovali autoři zprávy 302 incidentů souvisejících s etnickou nenávistí. Většina z nich měla podle nich protimuslimské motivy.

Ve zprávě stojí, že během prvního roku po zvolení Donalda Trumpa prezidentem vzrostl počet oznámených případů násilí z nenávisti a předpojatosti vůči Jihoasijcům, muslimům, sikhům, arabským a blízkovýchodním komunitám. Zpráva srovnává počet těchto incidentů s obdobím mezi listopadem 2015 a 2016.

‚Smažte to.‘ Británie kritizuje Trumpa za sdílení protimuslimských videí nacionalistické aktivistky

Číst článek

Výkonná ředitelka institutu Suman Radžhunathanová televizi NBC sdělila, že se k ní a k jejím kolegům v prvním roce vlády prezidenta Trumpa dostaly zprávy o lidech zastřelených z nenávisti, o zapalování mešit, rabování v domech či obchodech nebo například o šikaně ve školách. 

Jen příklady, ne výčet

Autoři zprávy připouštějí, že dokážou uvést jen příklady takových incidentů, nikoliv kompletní výčet. Televizi NBC zaujalo, že informace o nich se ne vždy dostanou na veřejnost v reálném čase, mnohdy se o nich Američané dozvídají až o několik týdnů nebo měsíců později, než se udály.

Ve zprávě se také píše, že aktéři každého pátého uvedeného případu násilí z nenávisti poukazovali na prezidenta Trumpa, jeho politiku nebo slogany z jeho kampaně. Zpráva se zmiňuje mimo jiné o údajném obtěžování muslimské rodiny v Texasu nebo o nenávistném nápisu na zdi na střední škole ve čtvrti Kent na severozápadě Washingtonu.

Stanice NBC analýzu srovnává s každoroční zprávou o zločinech z nenávisti, kterou vydává americká FBI. V ní stojí, že v roce 2016 bylo takových incidentů 6 121, tedy přibližně o 5 procent víc než v roce 2015. Skoro čtvrtina nábožensky laděných trestných činů z nenávisti vycházela podle FBI z proti-muslimských nálad, 7 případů bylo namířeno proti sikhům, kteří jsou terčem útoků kvůli svému vzhledu - plnovousům a turbanům.

Kritikové těchto statistik tvrdí, že nemusí odpovídat realitě, pokud uvádějí jen ty činy, které úřady FBI nahlásily. Institut SAALT vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby sběr dat o násilí z nenávisti uložila jako povinnost a zasadila se o spolupráci komunit různé barvy pleti.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme