V Kašmíru po sobě znovu stříleli vojáci Indie a Pákistánu. Oběti ani zranění hlášeni nejsou

Vojáci Indie a Pákistánu po sobě v sobotu stříleli na sporné hranici v Kašmíru. Indie tvrdí, že palbu začal Pákistán, ten se k incidentu zatím nevyjádřil, píše agentura Reuters. Vztahy obou zemí se po úterním útoku s 26 mrtvými v převážně muslimské indické části Kašmíru prudce zhoršily. Reakce Indie na útok na turisty naznačuje, že Dillí z něj viní Pákistán. Ten mezitím podle agentury AP uvedl, že by podpořil mezinárodní vyšetřování události.

Dillí/Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indičtí vojáci hlídkují nedaleko místa ozbrojeného útoku u města Pahalgám

Indičtí vojáci hlídkují nedaleko místa ozbrojeného útoku u města Pahalgám | Foto: Basit Zargar | Zdroj: ZUMA Press Wire via Reuters Connect

Palbu si vojáci obou jaderných mocností vyměnili už v noci na pátek. Tehdy a ani v sobotu žádná ze zemí nenahlásila žádné mrtvé ani zraněné. Stejně jako v pátek, tak i v sobotu Indie uvedla, že palbu vyprovokovali pákistánští vojáci. Ti podle Dillí začali střílet z několika pozic z ručních zbraní, indičtí vojáci proto palbu opětovali.

Napětí mezi Indií a Pákistánem roste, na hranicích se střílelo. Země drasticky omezují vztahy

Číst článek

Policie v indické části Kašmíru mezitím identifikovala tři podezřelé včetně dvou pákistánských občanů, které z úterního útoku na turisty viní. Pákistán jakýkoli podíl na útoku odmítl a ministr obrany prohlásil, že je nutné mezinárodní vyšetřování.

K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor. Útok, který Indie označila za teroristický, je příčinou současného napětí mezi ní a Pákistánem. Indie s okamžitou platností přerušila vízové služby pro Pákistánce a ruší všechna stávající víza. Svého souseda rovněž vyzvala, aby přestal podporovat terorismus.

Dillí také odstoupilo od dohody o sdílení vody v řece Indus, která byla ratifikována v roce 1960 a nikdy nebyla zpochybňována navzdory válkám, které od té doby sousední země proti sobě vedly. Islámábád v reakci zavedl podobná odvetná opatření. Zejména však zdůraznil, že jakýkoli pokus Indie omezit zásobování řeky Indus vodou bude považovat za válečný akt.

V indické části Kašmíru je rozmístěno půl milionu vojáků, kteří bojují proti 35 let trvajícímu povstání, v němž byly zabity desítky tisíc civilistů, vojáků a povstalců. Kašmírští separatisté usilují o vytvoření sjednoceného nezávislého území Kašmíru, anebo o jeho připojení k převážně muslimskému Pákistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme