V thajské metropoli protestuje 150 tisíc stoupenců opozice
V ulicích Bangkoku jsou desetitisíce příznivců expremiéra Tchaksina Šinavatry, na bezpečnost dohlíží na 50 tisíc policistů a vojáků. Thajská opozice žádá odstoupení premiéra a nové volby, v opačném případě hrozí protestními pochody ke klíčovým úřadům země.
Opozice vyšla do ulic jen dva týdny poté, co soud rozhodl o zabavení 1,4 miliardy dolarů patřících Šinawatrovi. K pokračování odporu je ze zahraničí vyzval i sám expremiér.
Předseda vlády Apchisit Vedžadžíva v rozhlasovém projevu oznámil, že požadavkům na odstoupení nevyhoví a také nerozpustí parlament. Nové volby by podle něj klid zemi nepřinesly.
Bezpečnostní jednotky jsou v pohotovosti, armáda má pravomoci zasáhnout. Apchisit Vedžadžíva ale řekl, že k vyhlášení výjimečného stavu nedojde.
O situaci se od premiéra nechal informovat i panovník Ráma IX. Král má stále úctu drtivé většiny obyvatel Thajska bez ohledu na to, zda patří do tábora červených, tedy stoupenců Tchaksina Šinawatry sesazeného vojenským pučem v roce 2006, nebo takzvaných roayalistů, nosících žlutá trička.
Desítky zemí varují před cestami do Bangkoku
Před cestami do Thajska už své občany varovalo 35 zemí, některé cestovní kanceláře, například z Hong Kongu, přestaly zájezdy do thajské metropole prodávat.
Thajci se ale k turistům chovají vždy dobře, bez ohledu na to, ke kterému z obou znepřátelených táborů patří. Navíc hlavní letoviska se nacházejí na jihu země, kde panuje naprostý klid.
Podobná situace nastala v Thajsku i před rokem. Tehdy došlo při protestech opozice v Bangkoku k násilnostem, nejméně dva lidé zahynuli a více než sto jich utrpělo zranění. Pořádek musela nastolit až armáda.