Velký šok, popisuje náladu po vraždě 19 lidí český japanolog žijící v Tokiu

Zděšení nad jednou z nejhorších masových vražd od konce 2. světové války, kterou v noci zaznamenalo Japonsko, vyjádřil v rozhovoru pro Český rozhlas japanolog Petr Holý, dlouhodobě žijící v Tokiu. Muž ozbrojený nožem ubodal v léčebně pro psychicky nemocné ve městě Sagamihara 19 lidí. Dalších nejméně 25 zranil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská policie vyšetřuje tragédii v léčebně pro mentálně postižené v prefektuře Kanagawa

Japonská policie vyšetřuje tragédii v léčebně pro mentálně postižené v prefektuře Kanagawa | Zdroj: Reuters

Jak časté jsou v Japonsku takovéto události?

Samozřejmě nejsou na běžném pořádku. Jsme z toho všichni poměrně ve velkém v šoku. Naposledy, pokud si dobře pamatuji, došlo k něčemu podobnému v roce 2008 v tokijské rušné čtvrti Akihabara, kdy muž v autě a později nožem zabil asi 7 a zranil 10 lidí. A od té doby mimochodem platí v Japonsku zákaz držení nožů, které mají čepel delší než 5,5 centimetru. Takže podobné události jsou tady opravdu naštěstí neobvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podobné události jsou tady naštěstí zcela mimořádné, řekl v rozhovoru pro ČRo japanolog Roman Holý, který dlouhodobě žije v Japonsku

Zváží Tokio třeba přísnější ostrahu zařízení pro psychicky nebo i tělesně postižené?

Myslím, že určitě ano. Jak asi víte, Japonsko je zemí, která je proslulá tím, že je tady po většinu roku klid a mír. Mnoho lidí stále ještě nezamyká své domy, důvěřují si, i když tohle už teď ve větších městech neplatí. Nicméně myslím si, že podle japonských sdělovacích prostředků vláda, úřady o podobných krocích uvažují.

Útočník, sám bývalý zaměstnanec ústavu, údajně dřív napsal předsedovi japonského parlamentu dopis. V něm zabití postižených nabízel, pokud si to bude přát.

To je pravda.

Jaký je vztah Japonců k psychicky nemocným lidem? Jak se o ně starají?

Myslím, že péče o psychicky nemocné nebo vůbec tělesně postižené lidi je v Japonsku na poměrně vysoké úrovni. Stále v televizi běží pořady o tom, jak pomáhat, co udělat pro bližního, který má nějaké postižení, jak se s tím vyrovnávat.

Muž v japonském domově pro postižené ubodal 19 lidí, další zranil

Číst článek

I když samozřejmě můžeme zaznamenat i výjimky. Ale nikdy se neděje, že by někdo byl vyloženě diskriminován za své postižení. Mnoho autobusů v Japonsku je bezbariérových. Kde ještě na stanicích nejsou výtahy, tak tam se budují, aby občané na vozíčku měli bezbariérový přístup na vlak a podobně.

A právě proto je tento případ tak otřesný. Že k něčemu podobnému právě tady v Japonsku došlo.

ČRo, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme