Velký šok, popisuje náladu po vraždě 19 lidí český japanolog žijící v Tokiu
Zděšení nad jednou z nejhorších masových vražd od konce 2. světové války, kterou v noci zaznamenalo Japonsko, vyjádřil v rozhovoru pro Český rozhlas japanolog Petr Holý, dlouhodobě žijící v Tokiu. Muž ozbrojený nožem ubodal v léčebně pro psychicky nemocné ve městě Sagamihara 19 lidí. Dalších nejméně 25 zranil.
Jak časté jsou v Japonsku takovéto události?
Samozřejmě nejsou na běžném pořádku. Jsme z toho všichni poměrně ve velkém v šoku. Naposledy, pokud si dobře pamatuji, došlo k něčemu podobnému v roce 2008 v tokijské rušné čtvrti Akihabara, kdy muž v autě a později nožem zabil asi 7 a zranil 10 lidí. A od té doby mimochodem platí v Japonsku zákaz držení nožů, které mají čepel delší než 5,5 centimetru. Takže podobné události jsou tady opravdu naštěstí neobvyklé.
Podobné události jsou tady naštěstí zcela mimořádné, řekl v rozhovoru pro ČRo japanolog Roman Holý, který dlouhodobě žije v Japonsku
Zváží Tokio třeba přísnější ostrahu zařízení pro psychicky nebo i tělesně postižené?
Myslím, že určitě ano. Jak asi víte, Japonsko je zemí, která je proslulá tím, že je tady po většinu roku klid a mír. Mnoho lidí stále ještě nezamyká své domy, důvěřují si, i když tohle už teď ve větších městech neplatí. Nicméně myslím si, že podle japonských sdělovacích prostředků vláda, úřady o podobných krocích uvažují.
Útočník, sám bývalý zaměstnanec ústavu, údajně dřív napsal předsedovi japonského parlamentu dopis. V něm zabití postižených nabízel, pokud si to bude přát.
To je pravda.
Jaký je vztah Japonců k psychicky nemocným lidem? Jak se o ně starají?
Myslím, že péče o psychicky nemocné nebo vůbec tělesně postižené lidi je v Japonsku na poměrně vysoké úrovni. Stále v televizi běží pořady o tom, jak pomáhat, co udělat pro bližního, který má nějaké postižení, jak se s tím vyrovnávat.
Muž v japonském domově pro postižené ubodal 19 lidí, další zranil
Číst článek
I když samozřejmě můžeme zaznamenat i výjimky. Ale nikdy se neděje, že by někdo byl vyloženě diskriminován za své postižení. Mnoho autobusů v Japonsku je bezbariérových. Kde ještě na stanicích nejsou výtahy, tak tam se budují, aby občané na vozíčku měli bezbariérový přístup na vlak a podobně.
A právě proto je tento případ tak otřesný. Že k něčemu podobnému právě tady v Japonsku došlo.