Hasiči na jihu Evropy bojují s rozsáhlými požáry, vlna veder tam má na svědomí více než tisíc obětí
Ve čtvrtek na severu Portugalska naměřili 47 stupňů, ve Španělsku měla vlna horka maxima na necelých 46 stupních Celsia. Extrémní vedro ale po týdnu polevuje a přesouvá se z jihu na západ Evropy. Na rekordní horko se připravují Francie a Velká Británie. V té meteorologové vyhlásili na další dva dny vůbec poprvé nejvyšší stupeň varování kvůli extrémnímu vedru.
Extrémní vlny veder si vyžádaly přes tisíc obětí. Většina z nich je hlášena z Portugalska, konkrétně asi 660 lidí. Podle tamního ministerstva zdravotnictví především seniorů. Nejhorší byl čtvrtek, kdy nepřežilo 440 lidí.
Ve Španělsku zemřelo asi 360 lidí. Vlnu veder v zemi doprovázelo více než 30 lesních požárů, které podle prvních odhadů zničily přes 20 000 hektarů.
S plameny bojovali hasiči také v Řecku. Nejhorší požáry sice dostali pod kontrolu, zůstávají ale v pohotovosti, protože i tam se situace může znovu zhoršit.
Minulý týden shořelo území o rozloze přes 33 kilometrů čtverečních v Chorvatsku nedaleko Šibeniku.
Častější a silnější vlny veder vědci jasně přisuzují lidmi způsobované klimatické změně, přičemž podle NASA bylo posledních osm let těch vůbec nejteplejších v historii měření.
Vlna se přesune na západ Evropy
Teploty v západní Evropě mají v pondělí a úterý na některých místech pokořit 40 stupňů Celsia. Britský teplotní rekord je přitom 38,7 stupně z roku 2019. Tamní vláda kvůli vedru očekává dopravní komplikace, a vyzvala proto obyvatele, aby necestovali. Meteorologická služba Met office vydala vůbec poprvé červené varování pro extrémní horko v části Anglie.
Na sociálních sítích se hojně sdílí mapa Británie s očekávanými úterními teplotami a srovnává se s mapou, kterou Met Office před dvěma lety vydal jako hypotetickou předpověď pro 23. červenec 2050, kdy má klimatická změna teploty posunout výrazně výše oproti dnešnímu normálu.
Francouzské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami pro téměř celé atlantické pobřeží. Vrchol horkého počasí tam má přijít v pondělí, kdy by se rtuť teploměrů měla dostat přes 40 stupňů.
Na jihu Francie bojují hasiči s asi desítkou lesních požárů – shořelo už přes 11 tisíc hektarů na jihozápadě, v oblasti Gironde. Evakuovat se muselo více než 14 tisíc lidí.
Varování před velmi vysokými teplotami vydali také meteorologové v Německu a Rakousku. V Německu by se v úterý mohly teploty vyšplhat až k 40 stupňům Celsia, v Rakousku očekávají teplotní maximum 37 stupňů ve středu.
V nizozemském Nijmegenu zrušili kvůli parnu tradiční turistický pochod. Toho se každoročně účastní tisíce lidí z celého světa.