Výsledky voleb v Polsku jsou hlavním tématem zahraničních listů
Zahraniční deníky komentují výsledky předčasných parlamentních voleb v Polsku, které vyhrála opozice. Listy si také všímají zákona, který má ve Francii zavést povinné testy DNA pro přistěhovalce.
Předčasné parlamentní volby v Polsku vyhrála opozice. Občanská platforma vedená Donaldem Tuskem získala velký náskok před vládní stranou Právo a spravedlnost bratří Kaczynských. Do parlamentu se dostane ještě levicová čtyřkoalice a Polská strana lidová. Výsledky polských voleb komentují zahraniční deníky zatím jen v internetovém vydání. Přesná čísla totiž byla k dispozici až během noci. Například britský Daily Telegraph konstatuje, že v Polsku končí vláda dvojčat Kaczynských. "Oba bratři spolu ale nejspíš budou dál spolupracovat. Prezident Lech Kaczynski se pokusí zablokovat důležité zákony, které bude chtít Občanská platforma prosadit. Jenomže jeho veto může parlament přehlasovat šedesátiprocentní většinou. Takže straně Právo a spravedlnost asi příliš nepomůže ani spřízněný člověk v pozici prezidenta," spekuluje Daily Telegraph.
Výsledky voleb v Polsku jsou tématem číslo jedna také v internetovém vydání časopisu Forbes. Ten mimo jiné upozorňuje na velmi vysokou volební účast. Hlasovat přišlo zhruba 55 procent Poláků, při minulých volbách to bylo o 15 prcent méně. "Poláci si zvolili reformy. Šéf nové vlády chce euro v roce 2012 nebo 2013 a rovnou daň už za dva roky. Otázka je, jestli se mu to povede. Může totiž narazit na problémy. Zvolení Donalda Tuska ale v každém případě přivítali obchodníci na finančních trzích ve světě. Výsledky voleb polskou měnou nijak výrazně neotřásly a zlotyj nejspíš ještě o něco posílí," odhaduje časopis Forbes.
Deník International Herald Tribune se v komentáři vrací k zákonu, který má ve Francii zavést povinné testy DNA pro přistěhovalce. Tyto zkoušky mají potvrdit, že imigranti do země míří za svými pravými příbuznými. "Francie velmi zpřísnila imigrační politiku. A není sama. Přísná opatření proti přistěhovalcům prošla letos také americkým Kongresem. Faktem je, že Evropa i Spojené státy mají s imigranty problém. Ale testy DNA by se měly používat v kriminalistice k dopadení pachatele, v zákonu o přistěhovalcích nemají co dělat. Členové moderních rodin spolu často nejsou geneticky spřízněni. Ve Francii i ve Spojených státech jsou velmi běžné adopce, stejně jako výchova dětí partnera z předešlého manželství. Politici by proto neměli po přistěhovalcích chtít, aby dodržovali přísnější pravidla, než Francouzi. Navíc by se měli poučit z historie země. V době nacistické okupace totiž kolaboranti zavedli testy DNA k určení spřízněnosti s arijskou rasou, což mělo pro zemi velmi tragické následky," připomíná International Herald Tribune.
Americký deník New York Times se také věnuje otázce přistěhovalců, ale z úplně jiné stránky. Všímá si toho, že ve státě Louisiana vyhrál o víkendu volby do funkce guvernéra potomek Indiánů, kteří se do Spojených států přistěhovali z jižní Ameriky. "Bobby Jindal se stane nejmladším guvernérem, je mu teprve 36 let. Navíc je to poprvé, co se do této funkce dostal člověk, který není "běloch". Porazil celkem 11 soupeřů. Jindal byl už dříve zvolen do Kongresu. Obyvatelé Louisiany tak dokázali, že pro ně rovnoprávnost není jenom fráze. Berou Bobbyho Jindala jako člověka, který hraje rád americký fotbal a má zajímavé politické názory - ne jako "barevného" potomka přistěhovalců," konstatuje v komentáři New York Times.