Zahraniční noviny o církevních námitkách ke klonování
Noviny píšou o tom, že kyperští Řekové a Turci spějí k dohodě o sjednocení ostrova, Rakousko chystá změny v nájemném a Jižní Korea si váží historického úspěchu v klonování. Církev prý také srovnává klonování s nacistickými zločiny.
Kyperští Řekové a Turci přijali návrh generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Obě strany budou jednat o sjednocení Kypru, uvádí deník New York Times. O uklidnění situace na Kypru se po léta pokoušely mezinárodní organizace, hlavně NATO, jehož je Kypr členem. Občanská válka na ostrově však nakonec, v roce 1974, vedla jen k rozdělení země. K novým jednáním postrčil obě znesvářené strany hlavně blížící se květnový vstup do Evropské Unie. Pikantností je, že Kyperští Turci budou prvním muslimským národem v Evropské Unii.
Jak budou jednání na Kypru probíhat? Záštitu nad nimi převezme Kofi Annan. Velký zájem o dohody mají také Washington a Londýn. Evropská Unie se naopak drží stranou. A to i přesto, že představitel Řeků, Papadopulos její přítomnost požadoval. Po intenzivních diplomatických jednáních ale Unie nakonec prohlásila, že se jí problém Kypru netýká. Nesplnění Papadopulosova požadavku by mohlo znamenat problém při jednání. Druhým zádrhelem je pak vůdce Turků Denktaš. Ten byl v minulosti už několikrát obviněn z obstrukcí. Včera ale naštěstí všechny překvapil tím, že se vzdal svých námitek vůči Kofi Annanovi, doplňuje deník New York Times.
Rakousko stejně jako Česko řeší nájemné. Rakouský tisk se zabývá chystanými vládními návrhy v systému placení nájemného. Shoduje se na tom, že pro nájemníky by to byla jasná změna k horšímu.
Den, kdy budou vědci schopni naklonovat lidské dítě, se zase o kousek přiblížil. Píše to deník International Herald Tribune. Jihokorejští vědci naklonovali třicet lidských embryí a nechali je asi týden růst v laboratorních podmínkách. I když jim šlo pouze o odebírání vzorků tkání, jejich technologie je revoluční. Teď bude snaha o naklonování člověka mnohem jednodušší. Proto je na čase, aby Spojené státy a ostatní národy zakázaly klonování jako způsob lidské reprodukce.
Už mnoho laboratoří se pokoušelo využít lidských embryí k získání buněk. Jihokorejci zašli nejdál dovedli embrya do stádia blastocystu. Lidský zárodek má v té době přes sto buněk a začínají se tvořit buňky kmenové. Právě o ty vědcům šlo. Blastocyst je při asistované reprodukci vpraven do těla matky a obvykle má šanci na přežití až šedesát procent. Je tedy třeba zamezit tomu, aby se o to někdo pokoušel s naklonovaným jedincem. Rozhodně se ale problém nemůže řešit tak, jak to navrhují Bushovi republikáni v USA. Ti totiž usilují o zákaz veškerého klonování. Tím by se ale medicína posunula o několik let dozadu, upozorňuje deník International Herald Tribune.
Úspěch jihokorejských vědců se, jak píše slovenský deník Pravda, vůbec nelíbí katolické církvi. Papežův poradce pro bioetiku chování vědců odsoudil a označil je za pokračování pokusů, které prováděli nacisté během druhé světové války v koncentračních táborech. Není možné zahubit jeden život v naději, že se podaří zachránit životy další, tvrdí představitelé katolíků.
Katolická církev odsuzuje všechny formy výzkumu na embyrích pokud povedou k jejich destrukci. Neexistuje žádný důkaz, že buňky zárodku jsou pro léčbu lepší než třeba buňky dospělého jedince či vzorky odebrané z pupeční šňůry, upozorňuje církev. Vědci dávají, podle katolíků, lidem falešnou naději a pak se dopuštějí zločinů. Vytvářejí totiž embrya jen proto, aby je zahubili.