Zahraniční tisk o armádě, cestě papeže i asteroidu
Těžkosti Bundeswehru, papež v Kanadě, další smrtící asteroid na cestě, dosluhování Kim Te-džunga - to je jen několik témat, kterými se zabývají sobotní vydání zahraničních listů.
Největší těžkostí německého Bundeswehru je nedostatek financí, který ústí nejen do vojenských problémů, ale poškozuje i status Německa na mezinárodní scéně, napsal německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nejde o náhodu, že na diskuze o evropské obraně, které začaly v Paříži a Londýně v roce 1998, nepřišla žádná reakce z Berlína. Zda se něco změní v případě, že by se v září změnila vláda, není dosud jasné. Nucené úspory neberou ohled na stranické barvy a navíc nebylo v Evropské unii dosud řečeno, odkud by se peníze, které by si společná obrana nezbytně vyžádala, měly získat, dodává Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Papež Jan Pavel II. vstoupil v úterý na kontinent, který je stále výrazně nábožensky založený a opustil kontinent, který, zdá se, zavrhnul náboženství kvůli materiálnímu dostatku, poznamenal kanadský deník National Post. Pilířem křesťanství je dnes třetí svět. V Africe a jihovýchodní Asii přecházejí ke křesťanství členové jiných náboženství. A Latinská Amerika zažívá masovou konverzi uvnitř křesťanství - od špatných katolíků k dobrým protestantům. Lidí, kteří pravidelně navštěvují kostely, v západní Evropě ubývá. Ve srovnání s ní je Severní Amerika stále oddanější.
Zhruba 40 procent Američanů a 20 procent Kanaďanů tvrdí, že chodí do kostela pravidelně - a minimálně polovina z nich říká nejspíš pravdu. Je-li Evropa postkřesťanská společnost, pak Severní Amerika je tou, kdo poslušně zachovává víru. Nadto ale oddanosti Asie, Afriky a Latinské Ameriky nechybí vášeň, dodává kanadský National Post.
Prezident Kim Te-džung je šéfem státu na odvolání, napsal švýcarský Basler Zeitung. Kim Te-džung se nemůže na základě ústavy zúčastnit prosincových voleb. Jeho strana dosud nenašla kandidáta, který by po Kim Te-džungovi dokázal zvítězit nad opozicí. V zahraničí vysoce ceněný Kim Te-džung stojí doma před osobní tragédií. Do nedávna důstojný muž bez poskvrny teď musí přihlížet, jak byli dva z jeho synů zatčeni za korupci. Dosud to bývalo tak, že Severní Korea agresivně přebíjela jakékoliv skutečné i domnělé slabosti Jihu. Političtí pozorovatelé v Soulu proto očekávají, že nejpozději do uvedení nového jihokorejského prezidenta do úřadu se krize mezi oběma zeměmi prohloubí. Na jejím konci by si nechal Pchjongjang za kompromis zaplatit vysokou cenu, dodává Basler Zeitung.
Nedávno bylo dosaženo mezinárodní shody v tom, že je třeba zabránit tomu, aby se zbraně hromadného ničení z bývalého Sovětského svazu dostaly do rukou teroristů, napsal americký Washington Post. Problém je ale v tom, že ona naléhavost ještě nedokázala proniknout byrokracií Bushovy vlády. Právě v době, kdy vládní činitelé hovoří o hrozbách dalších teroristických útoků, je ale nevyhnutelné, aby byly zbraně hromadného ničení odstraněny.
Americká vláda sice nedávno přesvědčovala politické špičky skupiny G8, že je v průběhu následujících 10 let připravena věnovat 10 miliard dolarů na kontrolu a likvidaci atomových, chemických a biologických zbraní. Spory mezi vládou a Kongresem však dokázaly program prozatím zmrazit. Příležitost k omezení hrozby sovětského arzenálu je velká. Ale prostor pro washingtonské obstrukce není žádný, varuje na závěr Washington Post.
Další smrtící asteroid je na cestě. Právě včas, aby nás vytrhnul z přemýšlení o burzách a zahraniční politice, praví svérázný komentář amerického deníku New York Times. Asteroidy jsou dokonalým nebezpečím - ne tak hrozivým jako setkání se žralokem a mnohem spolehlivější než je Sadám Husajn. Nejnovější asteroid se pohybuje kolem Slunce po nakloněné dráze, která se nebezpečně přibližuje oběžné dráze naší planety. Křižovat by se mohly zhruba za 17 let.
Pokud by ke střetu došlo, byl by srovnatelný s kolizí před 65 miliony lety. Ta dokázala zvednout tolik prachu, že smetla všechny dinosaury. Máme tedy několik let na to, abychom se strachovali podle libosti. Oproti varování Johna Ashcrofta, že teroristé jsou připraveni udeřit, aniž by se vědělo kdy a kde, s asteroidem máme alespoň nějakou jistotu - víme, že existuje, a můžeme spočítat, kam směřuje, dodává New York Times.
Nizozemský deník Algemeen Dagblad zaujala změna přístupu Spojených států k íránskému prezidentovi Chatámímu, kterého dosud označovaly za proreformního. Vypadá to, jako by Washington už nevěřil, že prezident Íránu dokáže slibované reformy naplnit. Bushova poznámka, že íránský lid nemá v boji za svobodu a demokracii lepšího přítele, než USA, nezní mnoha Íráncům jako dobrá zpráva. Bush by byl prvním vrcholným politikem USA za posledních 50 let, který slíbil íránskému lidu podporu. Pak by ale musel lid podporovat i současný systém. Je otázkou, zda Íránci, kteří zažili zklamání z několika revolucí, jsou pro to připraveni, uzavírá nizozemský Algemeen Dagblad.