Zahraniční tisk o názoru Evropanů na Spojené státy
Lety CIA nad územím Německa nebo oslavy ve španělské Pamploně, to jsou některá témata, o kterých dnes informují zahraniční deníky. Zahraniční politiku Spojených států a její boj proti terorismu rozebírají také další evropské deníky. Informují o nové studii Harrisova Institutu. Jeho zástupci se v pěti nejlidnatějších státech Evropy ptali lidí na to, kdo je podle nich největší hrozbou pro mír ve světě.
Některé lety americké zpravodajské služby nad Německem byly v rozporu se zákony země. To je téma, které rozebírá list Der Spiegel. Piloti podle jeho informací využívali zvláštní kód pro nouzové situace. K čemu se takové znamení běžně používá?
Pilot ho vyšle v případě, že je na palubě zraněný člověk. Někdy se využívá také pro lety prezidentů. Kód funguje v podstatě jako siréna, kterou používá na silnici záchranná služba. Po jeho vyslání dostane letadlo přednost před všemi ostatními. Jenže novináři deníku Der Spiegel zjistili, že kód využívali také piloti, kteří na palubě vozili zástupce americké CIA a osoby podezřelé z terorismu.
Německá média už před časem informovala o letu americké CIA z Frankfurtu do Jordánska. Novináři spekulují o tom, že zpravodajská služba tímto způsobem dostala podezřelé z Evropy a později je převezla na americkou základnu Guantánamo. Podle informací deníku Der Spiegel se ale nejednalo o ojedinělý případ, jen nad územím Německa mělo jít asi o 400 letů. Autor komentáře k tomu dodává: "Berlín může od Spojených států žádat pokutu ve výši milionů dolarů. Takový je trest za zneužití mezinárodně uznávaného kódu. V Německu teď pokračuje vyšetřování. Jeho výsledky nejspíše uvedou do rozpaků členy německé i americké vlády. Bývalý kancléř Gerhard Schröder bude mít znovu co vysvětlovat," konstatuje Der Spiegel.
Zahraniční politiku Spojených států a její boj proti terorismu rozebírají také další evropské deníky. Informují o nové studii Harrisova Institutu. Jeho zástupci se v pěti nejlidnatějších státech Evropy ptali lidí na to, kdo je podle nich největší hrozbou pro mír ve světě. Většina lidí odpověděla, že Spojené státy. Ty v anketě dostaly mnohem více hlasů, než třeba Írán, Irák nebo Severní Korea. Například týdeník New Europe hledá odpověď na to, proč má Washington na starém kontinentu takovou reputaci.
"Takový názor se nevytvořil z ničeho nic," píše New Europe. Pro odpověď proč přitom není třeba se dívat daleko do minulosti, až k válce ve Vietnamu. Stačí si vzpomenout na americkou invazi do Iráku. Dozvuky této války vedly k naprostému rozkolu na Blízkém východě. Vyvolaly občanskou válku mezi Palestinci a asi toho ještě bude víc, upozorňuje týdeník New Europe.
A když se podíváme do Evropy samotné, Američané ruší klid Starého kontinentu přesvědčováním, mimochodem velmi snadným, Polska a České republiky o nutnosti umístění amerického protiraketového systému na jejich území. Moskva zatím odpověděla palivovou zbraní. Teď hrozí instalací vlastního raketového systému, kterému prý neodolá ani ten americký. "Jestli toto není začátek další studené války, pak už jsme asi zapomněli, co ona slova znamenají," uzavírá týdeník New Europe.
V pozornosti zahraničních médií je v těchto dnech i španělská Pamplona. Ochránci zvířat kritizují tradiční slavnosti s názvem Sanfermines. Organizátoři při nich do uliček města pustí asi na tři minuty býky. A hraje se podle pravidla: kdo uteče, vyhraje. Od soboty už ošetřili lékaři asi 200 lidí. Novináři si ale všímají hlavně toho, že se v Pamloně letos o slovo přihlásily ženy. Už v pondělí oznámily, že chtějí mít vlastní variantu tohoto svátku. Včera ale zástupkyně feministek poslaly do médií manifest. A to je téma, které si španělští novináři nenechali ujít, jak potvrzuje naše spolupracovnice Lubica Zlochová.