Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Zahraniční tisk o sankcích Rady bezpečnosti vůči Severní Koreji

Severokorejským jaderným programem a reakcí Rady bezpečnosti na tyto aktivity se zejména zabývá dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila sankce vůči Severní Koreji. Potrestala tak KLDR za jadernou zkoušku, kterou podle všeho uskutečnila před týdnem. Dokument požaduje například kontrolu zásilek směřujících do KLDR i odtamtud. Není v něm ale ani zmínka o vojenském zásahu.

Zahraniční média jsou všeobecně vůči sankcím spíše skeptická a moc jim nedůvěřují. Třeba slovenské Hospodárské noviny píší: Rezoluce má hned několik nedostatků. "Předně, dá se čekat, že Čína hospodářskou pomoc KLDR úplně nezastaví. V rezoluci se také odráží tvrdá snaha Ruska vyboxovat co nejmírnější znění dokumentu. Ne všichni také souhlasí s nekompromisní kontrolou lodí směřujících do severokorejských přístavů," pokračuje deník a dodává: "Díky těmto děrám v embargu se bude patologický režim v Pchjongjangu ještě dlouho přiživovat, dokud úplně nezničí vlastní národ," uzavírají Hospodárské noviny.

"Diktátor Kim Čong Il může už teď v klidu vyrábět další bombu. Rezoluce je prakticky bezzubá, je totiž jasné, že ne všichni ji budou dodržovat," přidává se do debaty německý deník Südeutsche Zeitung, který jedinou cestu ze severokorejské jaderné krize vidí ve vícestranných diplomatických jednáních.

Naopak španělský list El Mundo sankce hodnotí pozitivně. Oceňuje především to, že jejich schválení bylo rychlé. "V kontextu posledních rezolucí, týkajících se například Iráku, je jednomyslné schválení této rezoluce překvapivé," píše deník. Dodává, že OSN se díky tomu podařilo vytvořit silnou společnou pozici pro řešení krize, která přesahuje hranice Dálného Východu. Tolik hlas názor z Pyrenejského poloostrova.

Americký tisk sleduje zejména to, jak se k závazkům rezoluce vůči Severní Koreji postaví dosavadní spojenci KLDR Čína a Rusko. Čerstvé komentáře novin ve Spojených státech pročetl tamní zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Washington Post si všímá prohlášení Číny o tom, že nebude kontrolovat vývoz a dovoz Severní Koreje, protože by to vyvolalo napětí v regionu. Deník nicméně konstatuje, že oznámení o pokusném jaderném výbuchu muselo být pro Čínu ponižující, takže to bude mít na vztahy obou zemí dopad. Washington Post také píše, že se americká vláda dlouhodobě pokouší přimět Čínu, aby použila svého vlivu na Severní Koreu a odradila ji od jaderného zbrojení. Zatím však podle listu Čína Ameriku pokaždé zklamala.

Deník USA Today přináší reportáž mezi obyčejnými Číňany. Většina z nich je jaderným testem v sousední Severní Koreji rozhořčena. Pro veterána, který bojoval za Korejské války na straně Severní Koreje, je jaderný výbuch zradou Číny. Dali jsme jim tolik jídla, paliva a pomoci, ale oni nás neposlouchají, stěžuje si sedmasedmdesátiletý Zhang. USA Today ale cituje i ojedinělé hlasy Číňanů, kteří přirovnávají sankce vůči Severní Koreji ke studené válce. Mladý technik Wang Miao třeba americkému listu řekl, že by režim Kim Čong Ila sám padl, kdyby na něj Američané nevyvíjeli takový tlak.

A teď na jiné téma - v Německu prý znovu vzniká třídní společnost. Myslí si to alespoň německý deník Suddeutsche Zeitung, který reaguje na čerstvě zveřejněnou sociologickou studii. Ta zjistila, že více než šest miliónů Němců má tak nízký sociální status, že tvoří jakousi "novou spodní třídu".

Vláda těmto lidem vytáhla záchranný žebřík, když například zredukovala příspěvky pro studenty z méně majetných rodin. S tím souhlasí Bild am Sonntag, který dodává: Milióny Němců ztratily veškeré ambice a víru v sebe sama. Opačný názor má deník Die Welt. Ten hodnotí změny v sociálním systému jako nutné. Podle něj se německý stát blahobytu zkrátka zbavil těch, kteří se svou špatnou situací odmítali cokoli dělat, a šlo jim jen o státní příspěvky.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme