Zahraniční tisk o volbách do kongresu v USA

Výsledky voleb do amerického kongresu komentuje španělský deník El Peridico de Catalunya. Volby jasně ukázaly, že si Američané stojí za imperiální politikou svého prezidenta. Nyní se jasně potvrdilo, že americká společnost reagovala na teroristický útok z 11.září obratem ke konzervativní linii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Bush byl úspěšný v tom, co se nepodařilo ani jeho otci a to navzdory zhoršené hospodářské pozici země. Volební úspěch jej určitě přiměje k tomu, aby se ještě více zabýval válkou proti teroru, porazil Saddáma Hussajna a bez ohledu na spojence vnutil celému světu svoji velmocenskou politiku. A to je opravdu děsivý scénář, soudí barcelonský list.

Francouzské hospodářské noviny Les Echos se zabývají vyhlídkami nového návrhu rezoluce, kterou předložily Spojené státy Radě bezpečnosti OSN. Nezávisle na výsledcích kongresových voleb bude mít rozhodnutí Rady bezpečnosti patrně velkou politickou důležitost. Irák bude konfrontovám s tvrdými podmínkami.

Hrací prostor je těsný a americká armáda se nadále připravuje na vojenské intervence. Díky vítězství republikánců v amerických volbách si prezident Bush zachoval jakýsi nevyplněný šek, když mu předtím přislíbili demokraté podporu. Jinými slovy, válka se dnes nekoná, ale vypuknout může už zítra, varuje francouzský deník Les Echos.

Možné schválení rezoluce OSN k Iráku umožňuje změna postoje jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti - Francie. Tomuto tématu se ve svém komentáři věnuje francouzský list Le Parisien, ze kterého cituje zpravodaj Radiožurnálu ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Francouzský tisk k Iráku

Irácká cesta Jörga Haidera, bývalého předsedy Strany svobodných, způsobí vládnoucím lidovcům těžkosti nejen v zahraničí, ale i ve vnitřní politice, domnívá se ve svém komentáři rakouský deník Die Presse. Heider připravil mstu nejen za volby, ale také za mnohá ponížení, která musel trpět v předchozí koalici. Od Temelína až po reformu ORF pociťoval korutanský hejtman hranice své moci. Haider však ví, že jeho pomsta bude nakonec sladká. Jede ke svým přátelům do Bagdádu a přitom prohodí jen tak mimochodem, že irácké rezoluce "přispívají k vraždění obyvatelstva", že člověk musí "pochybovat, zda v Izraeli vládne pravá demokracie" a že rakouská zahraniční politika je "bídná".

Jeho politický kalkul můžeme snadno vyčíst, píše Die Presse. Čím více Haider rámusí, tím více to škodí Schüsselovi. Nikdo nevěří opakovanému ujišťování vládnoucích lidovců, že Haider není důležitý a že Strana svobodných už je docela jiná. Naprázdno vyzněl i černomodrý televizní duel, ve kterém kancléř pohrozil Svobodným neúčastí v koalici . Haiderova cesta do rudočerné koalice je zatarasená a jeho skandální chování ohrožuje obnovení vládní spolupráce Svobodných s lidovci. Haider však objevil Schüsselovu Achillovu patu a pro sebe malou satisfakci - víc než předtím musí kancléř prosit o hlasy stranu, o níž nikdo neví, jak se zachová, uzavírá rakouský Die Presse.

Vítězství islámské strany v Turecku je podle izraelského deníku Haaretz příležitostí ukázat, že státy mohou spolupracovat bez ohledu na náboženství. Strana, která se identifikuje s islámským hnutím, dosáhla vítězství a může sestavit novou vládu. Tato vláda se bude těšit dvoutřetinové většině v 550 místném parlamentu, tím se stala jednou z nejstabilnějších vlád v posledních letech. Turecko čelilo za poslední dva roky několika obtížným krizím. Ekonomická situace je porušená, nezaměstnanost roste, bankovní systém je v krizi a politický systém ztratil na veřejnosti důvěru. Jasné volební výsledky dávají nové vládě silnou pozici, protože stabilní vláda a parlament, společná politickoekonomická platforma jsou dobrá možnost, jak se dostat ze současné deprese.

Turecko je důležitý člen NATO a usiluje o členství v Evropské unii. Podle tvrzení předsedy vítězné strany Recepa Tayyipa Erdogana nezmění Turecko svoji vládní politiku směrem k NATO a plánuje pokračovat v úsilí o vstup do Unie. Erdogan se snaží o sociální a ekonomický pokrok a islámské rysy ve své straně potlačuje, píše Haaretz.

Vítězství islámské strany by mohlo posílit zájem o změny v charakteru domácí i zahraniční politiky země. Politici z vládnoucí strany nyní vytvářejí extrémní úsilí, aby přesvědčili svět, že nemají zájem na tom odchýlit se od politiky jejich předchůdců vůči Spojeným státům, Evropě a Izraeli. Hodnota Izraele jako strategického spojence je vnímána všemi občany, od armády po ty, kterí přicházejí do kontaktu s izraelskými turisty.

Izrael nemusí mít strach z politické změny v Turecku, ale musí najít cesty a způsoby, jak podpořit přítelství a partnerství. Pomalý průběh projektu tureckého dovozu vody nepomáhá posilování přátelství s nejdůležitějším spojencem Izraele v oblasti Blízkého východu. Spolupráce s Tureckem v době, kdy je vláda tvořena islámskou stranou by mohly být signálem, že náboženství není překážkou k pěstování dobrých vztahů mezi státy, soudí izraelský deník Haaretz.

V Pekingu byl dnes zahájen očekávaný 16. sjezd komunistické strany Číny. Jaké změny ve vedení této nejlidnatěší země světa přinese, o tom spekulují politologové i komentáře zahraničních deníků. O sjezdu píší na titulních stranách i všechny tchajwanské noviny. Z listu Tchajpej Times cituje Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Sjezd komunistů Číny

Milan Kopp, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme