Scherer žil od roku 1973 ve Francii, kde zemřel ve svém domě v St. Gilles v kruhu svých blízkých. O úmrtí legendárního útočníka informoval Slovenský fotbalový svaz.
Islandská fotbalová pohádka na mistrovství Evropy skončila tvrdým pádem do reality. Ale i po porážce 2:5 ve čtvrtfinále od domácí reprezentace odjíždějí bojovníci na svůj ostrov se vztyčenou hlavou a potleskem za líbivý, otevřený fotbal. Ve Francii nadchnul doslova všechny generace a té, která kdysi šířila slávu Československa, připomněli Islanďani její vlastní 54 let starý příběh.
V tomto týdnu uplynul první rok od smrti nejlepšího českého fotbalisty 20. století. Stalo se 29. června, tedy v průběhu mistrovství Evropy ve Francii. Jedno takové zažil i sám Josef Masopust – nechyběl v československém týmu, který na vůbec prvním Euru v roce 1960 skončil třetí. A v zemi, kde se tento turnaj koná už potřetí v historii, se na Masopusta stále vzpomíná.
Nula bodů, nula vstřelených gólů, ale už dva zmizelí hráči, kteří se rozhodli zůstat v cizině. Taková je zatím bilance kubánské fotbalové reprezentace na Zlatém poháru, který se v těchto dnech hraje ve Spojených státech amerických.
Přátelé i fotbaloví fanoušci se do armádního sportovního centra na Julisce přišli rozloučit s Josefem Masopustem. Smutečnímu aktu na hřišti Dukly přihlíželi jak Masopustovi spoluhráči z české ligy i z národního týmu, tak také diváci, kteří jeho výkony obdivovali.
V Praze se dnes sejdou tři čtvrtiny žijících vicemistrů světa z Chile. Bývalí fotbaloví reprezentanti Československa mimo jiné představí jedinečné dvojcédéčko, které hranou i dokumentární formou představuje jejich slavný příběh.
Když byl Josef Masopust malým klukem, měl velký sen. Přál si stát se slavným fotbalistou, zahrát si ve finále mistrovství světa a dát v něm branku. Díky nadání, píli a štěstí na spoluhráče se mu tenhle sen opravdu splnil.
Seriál Českého rozhlasu k výročí 50 let od mistrovství světa v Chile se dnes uzavírá. V Santiagu svedli přesně před 50 lety neznámí Čechoslováci sice neúspěšný, ale přesto krásný souboj o titul světových šampiónů se slavnými Brazilci, dosáhli jednoho z největších úspěchů v dějinách našeho sportu a bez nároku na milióny proslavili svou vlast.
Čeští fotbalisté budou bojovat o čtvrtfinále Eura až zítra, ale jeden slavný postup si můžeme připomenout už teď. Je to přesně 50 let ode dne, kdy Čechoslováci postoupili do finále světového šampionátu v Chile. Shodou okolností se o vítězství 3:1 v semifinále nad Jugoslávií svými góly postarali dva pozdější emigranti. Po odchodu na Západ měli v komunistické vlasti navždy zmizet z archivů a statistik. Teď už se tomu oba mohou smát - Josef Kadraba ve Vídni a na jihu Francie nedaleko města Nimes Adolf Scherer.
Za deset dní uplyne přesně padesát let od slavného finále mistrovství světa 1962 mezi fotbalisty Československa a Brazílie. Na trávníku coby hráči nebo v jeho těsné blízkosti jakožto náhradníci tenkrát pobývali hráči (bylo jich jednadvacet), kteří se nakonec stali vicemistry světa. Devět z nich už hraje nebeskou kopanou. Čím žije těch dalších dvanáct a jak se jim daří, o tom vám sami povědí v předposledním, devátém dílu vzpomínkového seriálu Jana Kaliby na tento sportovní úspěch.
Česko - Maďarsko. Tento fotbalový souboj, který bude dnes vpodvečer k vidění na Letné coby generálka české reprezentace na Euro, za hranicemi zmíněných zemí mnoho lidí zajímat nebude. Byly ovšem doby, kdy fotbalové souboje Československa a Maďarska měly zvuk a bavily fanoušky po celém světě.
Fotbaloví reprezentanti, kteří se chystají na blížící se mistrovství Evropy, vědí, že je to pro ně velká šance. Právě na takovémto turnaji si totiž mohou nejsnáze vydobýt fotbalově atraktivní a finančně lukrativní zahraniční angažmá. Finalisté mistrovství světa 1962 v Chile, o kterých je i dnešní pátý díl našeho seriálu, před padesáti lety tuhle možnost rozhodně neměli.
Pokud bychom hledali největší senzaci tohoto ročníku evropských fotbalových soutěží, pátrání by nás zavedlo do Francie. Montpellier rozhodně není na francouzské poměry velkoměstem a tamní klub HSC je ve srovnání s giganty z Paříže, Marseille nebo Lyonu chudým příbuzným. Přesto čtvrt miliónu obyvatel správního střediska depártmentu Hérault může už o tomto víkendu slavit historicky první titul fotbalového mistra Francie.