Policisté se 25letého Jaylanda Walkera snažili zastavit kvůli dopravnímu přestupku v noci 27. června. Muž ale policistům ujížděl a po několikaminutové honičce vyskočil z auta a začal utíkat.
Černošských farmářů zbylo v Americe kvůli diskriminaci jen zlomek, drtivá většina o svou půdu přišla. Kamal Bell se to rozhodl změnit, a založil farmu a akademii pro černošské zemědělce v jednom.
Pro Františka byla sobotní konzistoř (shromáždění kardinálů) už sedmá od jeho jmenování papežem v roce 2013. Ze současných 128 možných členů papežského volebního sboru jmenoval František 57 procent.
Starosta amerického Minneapolisu Jacob Frey vyhlásil ve městě noční zákaz vycházení v obavách z pokračujících protestů. Demonstrace v minulých dnech přerostly v násilnosti.
„Na mou žádost FBI a ministerstvo spravedlnosti už plně vyšetřují, pokud jde o velmi smutnou a tragickou smrt George Floyda v Minnesotě," napsal Donald Trump na twitteru.
Doktoři v bostonské Brigham and Women’s Hospital v červenci provedli celoobličejovou transplantaci prvnímu Afroameričanovi. Ten se zároveň stal nejstarším pacientem, který takový zákrok podstoupil.
Vedle vysoké kriminality se bude starostka potýkat i s vyprázdněnou veřejnou kasou. Pro příští fiskální rok 2020 se očekává rozpočtový deficit čtvrt miliardy dolarů (5,75 miliardy korun).
Raper prý chtěl upozornit na to, že američtí černoši nemůžou žít v mentálním vězení dalších 400 let. Svůj výrok označil za příklad svobodného myšlení, za něž je prý neustále napadán.
Stala se prvním člověkem afroamerického původu, který vyhrál zlato na Zimních olympijských hrách. Američanka Vonetta Flowersová, která dnes slaví 43. narozeniny, přitom toužila po medaili z letní olympiády. Ale osud jí dopřál tu, která pro člověka s tmavou barvou pleti není zrovna typická.
Ve Washingtonu se slavnostně otevřelo veřejnosti Národní muzeum afroamerické historie a kultury. Je to vůbec první podobné muzeum ve Spojených státech. Sbírka připomíná boj černošského obyvatelstva za rovnoprávnost a mapuje jejich dějiny od otroctví, přes segregaci až po hnutí za občanská práva.
V americkém Fergusonu si připomínají události, které přesně před rokem nastartovaly pouliční nepokoje a debatu o rasových otázkách po celých Spojených státech. Tehdy bělošský policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. Událost rozpoutala celonárodní diskusi o policejním násilí. Vzpomínku na syna letos uspořádal jeho otec Michael Brown starší.
Policista v americkém Texasu zastřelil neozbrojeného devatenáctiletého černocha. Mladík byl podezřelý, že projel autem výlohu prodejny automobilů. Uvedly to dnes místní úřady. Policista v březnu absolvoval policejní akademii a byl ještě v zácviku.
Úřady v americkém Ohiu propustily na milionovou kauci policistu obviněného z vraždy neozbrojeného Afroameričana. Bývalý příslušník univerzitní policejní jednotky z Cincinnati zastřelil černošského řidiče při rutinní silniční kontrole. Od loňského roku jde už o několikátý případ, kdy rukou bílého policisty zemřel neozbrojený černoch.
New York vyplatí v přepočtu zhruba 146 milionů korun rodině Afroameričana, který zemřel loni v červenci po zásahu policisty. Odškodné by mělo vést k urovnání sporu mezi příbuznými a městem. Smrt Erica Garnera vyvolala po Spojených státech rozsáhlé protesty a stala se jedním z nejznámějších případů, kdy americká policie použila nepřiměřené násilí vůči neozbrojeným Afroameričanům.
Neznámý útočník vstoupil do kostela v americkém Charlestonu a během večerní modlitby zastřelil devět lidí. Okolnosti útoku stále nejsou zcela jasné. Podezřelým je 21letý běloch. Policie po něm intenzivně pátrá.
Jak by se měl člověk identifikovat - na základě barvy pleti, podle kulturní příslušnosti nebo podle vlastního pocitu? O těchto otázkách se živě debatuje ve Spojených státech. Diskusi rozpoutal případ aktivistky za občanská práva Rachel Doležalové. 37letá žena podle všeho léta lhala o tom, že je černoška, přestože je podle rodičů běloška a její kořeny sahají do Evropy, mimo jiné i do Německa a Česka.
Americká policie čelí nové kritice kvůli dalšímu případu násilí. V Texasu po vlně veřejného odporu rezignoval policista, který přitiskl obličejem k zemi 15letou černošskou dívku a mířil zbraní na další nezletilé. Vedení místní policie označilo postup důstojníka za neobhajitelný.
V americkém Baltimoru propukly oslavy poté, co se úřady rozhodly obvinit šest policistů kvůli smrti 25letého Freddieho Graye. Afroameričan zemřel v policejní vazbě na následky zranění páteře. Případ vyvolal rozsáhlé protesty v Baltimoru i v dalších amerických městech. Baltimorská prokurátorka Marilyn Mosbyová označila mladíkovu smrt za vraždu.
Americká policie čelí dalšímu skandálu. Z vraždy podle všeho neozbrojeného Afroameričana obvinily policistu úřady státu Jižní Karolína. Podobné předchozí incidenty vyvolaly ve Spojených státech nepokoje a protesty proti nepřiměřené tvrdosti převážně bělošských policistů vůči černochům.
Policisté na předměstí amerického města St. Louis zastřelili dalšího mladého černocha. Strážníci přijeli na čerpací stanici do Berkley zasahovat proti krádeži. Na místě byli dva mladíci, kteří se bránili zatčení. Jeden z nich pak vytáhl zbraň. Strážník bílé barvy pleti v reakci na to třikrát vystřelil a mladého Afroameričana zabil.
Afroameričanům se podle prezidenta Spojených států Baracka Obamy daří lépe, než na začátku jeho vlády v roce 2009. Víc jich prý má práci, zdravotní pojištění i vlastní bydlení. Obama ale v tradičním předvánočním setkání s novináři zároveň zdůraznil, že rozdíly v životní úrovni mezi americkými bělochy a černochy zůstávají výrazné a pro jejich vyrovnání je třeba udělat ještě hodně práce.
Tisíce Američanů znovu protestovaly proti policejnímu násilí a rasismu. Protestní pochody vyrazily do ulic hlavního města Washingtonu i v New Yorku. Hněv veřejnosti rozpoutala nedávná zabití Afroameričanů Michaela Browna a Erica Garnera policisty a rozhodnutí poroty muže zákona nepostavit před soud.
Pohřbu 18letého černošského mladíka Michaela Browna se v americkém Fergusonu zúčastnily kromě stovek lidí také významné americké osobnosti. Neozbrojeného Afroameričana zastřelil před dvěma týdny na předměstí St. Louis bílý policista. Smrt teenagera rozpoutala ve městě protesty a střety s pořádkovými silami.
Po pěti dnech pouličních protestů ve městě Ferguson ve státě Missouri americká policie zveřejnila jméno policisty, který zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Smrt Michaela Browna rozpoutala násilné demonstrace. Úřady tvrdí, že teenager byl krátce před potyčkou s policií zapojený do krádeže.