„Vážení a milí přátelé, AKTIP, tak jak jste ho znali, již přestal existovat. Na místo něj se tvoří nástupnická platforma Jednotné medicíny. Takže se vlastně vůbec neloučíme,“ uvedlo centrum.
S regulací léčitelství ministerstvo přišlo poté, co Česká televize odvysílala dokument o pražském centru alternativní medicíny Aktip. Na časovou souvislost upozorňují i někteří jeho kritici.
Za šarlatánské metody označuje psycholog Petr Weiss praktiky centra Aktip. „Jsem nesmírně uražen, že tyto nesmysly prohlašuje moje kolegyně psycholožka,“ říká o dokumentu ČT Obchod se zdravím.
Centrum alternativní medicíny Aktip dle dokumentu Česká televize doporučovalo svým klientům léčit rakovinu pomocí milence či radilo ohledně změny DNA. Podle ministra je to zřejmě v rozporu se zákonem.
Podvodní léčitelé, kteří zakazují lidem klasickou léčbu, by měli být podle ministerstva zdravotnictví trestně odpovědní. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už jeden návrh na odpovědnost léčitelů podal. Vláda ho ale zamítla. Na podzim proto předloží další konkrétní plán. Zkušenosti některých lidí totiž ukazují, že rady podvodných léčitelů mohou být někdy až životu nebezpečné. Doporučují například pití dezinfekčních prostředků nebo klystýr.
Velká většina Čechů by uvítala, kdyby alespoň některé metody alternativní medicíny proplácely zdravotní pojišťovny. Svědčí o tom průzkum agentury STEM/MARK, ve kterém se k této myšlence přihlásilo 85 procent dotázaných. Největší zkušenosti mají lidé, konkrétně 80 procent oslovených, s tradičním bylinkářstvím. Tři pětiny dotázaných uznávají akupunkturu a akupresuru.
Ke Světovému týdnu respektu k porodu se přihlásila většina českých krajských měst. Přednášky, promítání filmů a výstavy pro rodiče, ale také pro zdravotníky mají zdůraznit a vysvětlit takzvaný zdravý přístup k porodu.