„Katetr se díky kryoenergii přimrazí do místa, kde má energii aplikovat. Mražení samo působí destrukci,“ vysvětluje kardiolog Nemocnice na Homolce, který dokončil zákrok u třetího pacienta v Česku.
Po Madridu a Soulu je Praha třetím městem na světě, kde se používá ojedinělá technologie pro léčbu srdečních arytmií. Na kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce začala pracovat dálkově navigovaná katetrizační jednotka, která pracuje na principu elektromagnetického řízení pohybu a současně zobrazování katétru v trojrozměrném obraze.
Pacienti se srdeční arytmií, u kterých selhaly všechny tradiční postupy léčby, mají novou šanci. Převratnou metodu vyzkoušela ostravská fakultní nemocnice. Pomocí ozařovacího přístroje CyberKnife zničili lékaři v srdci 72leté pacientky ložisko, které stálo za jejími potížemi. Žena trpěla výpadky srdečního rytmu několikrát do měsíce.
Lékaři v ústecké nemocnici dnes poprvé použili novou metodu k léčbě srdeční arytmie. Spočívá v tom, že se některé tkáně v srdci zmrazí na minus 30 až 40 stupňů Celsia. Masarykova nemocnice je tak druhým místem v České republice, kde tento zákrok dělají.
Malá krabička, která dokáže doslova zázraky, to je biomonitor, přístroj nové generace, který nepřetržitě zaznamenává srdeční činnost a dokáže odhalit veškeré srdeční poruchy. Hodí se hlavně pro pacienty s arytmiemi, kterým hrozí riziko mrtvice, nebo pro lidi, u kterých opakovaně dochází k náhlé ztrátě vědomí.
Čeští kardiologové patří ve svém oboru ke světové špičce. Nově to tento týden potvrdil workshop v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a v Nemocnici Na Homolce. Na dvě stovky kardiologů z celého světa zde tři dny probíraly nové způsoby léčby srdečních arytmií - poruch, které mění normální srdeční rytmus. Promítali si také přímé přenosy z operačních sálů.