Basketbalista Vít Krejčí si vylepšil střelecká maxima v NBA. Strakonický rodák v úterním zápase na palubovce Chicaga neminul a získal osmnáct bodů. Přitom na hřišti má úplně jiné úkoly.
Rekonstrukce domu na náměstí je těsně před kolaudací. První obyvatelé se do chráněného bydlení nastěhují na začátku dubna. Projekt vyšel na 45 milionů korun.
Radek Faksa zvyšoval v NHL vedení hokejistů Dallasu v San Jose ve 27. minutě už na 3:0, ale domácí i díky asistenci Tomáše Hertla zápas otočili a vyhráli 5:3.
Postarat se o sebe, umět komunikovat s úřady nebo znovu najít cestu k rodině. To vše by se měli naučit podmíněně propuštění vězni v novém probačním domě v Písku.
Vedlo se Bostonu a Washingtonu, zato hokejisté Calgary podlehli NY Islanders 3:4 v prodloužení, a prohráli tak již popáté v řadě. Dařilo se také Pastrňákovi: je třetím nejproduktivnějším hráčem NHL.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
Navrhované zrušení nároku školáků s fyzickým postižením či chronickou nemocí na pomoc asistenta při výuce by vedlo k porušení práv dětí. Uvedl to vládní výbor pro práva dítěte.
Útočník Filip Chytil dal gól i ve druhém utkání NHL po povolání z farmy do prvního týmu New Yorku Rangers. Dvacetiletý český hokejista pomohl hostům k vítězství 2:1 v Nashvillu.
Jakub Voráček skóroval ve třetím utkání v řadě, navrch asistoval, ale s Philadelphií prohrál v Columbusu 3:4 v prodloužení. Ondřej Palát přihrál na jediný gól Tampy Bay, která podlehla Bostonu 1:4.
Útočník Jakub Voráček pomohl Philadelphii v utkání NHL, které se hrálo pod širým nebem, gólem a dvěma přihrávkami k výhře 4:3 v prodloužení nad Pittsburghem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Česko má prvních pět sexuálních asistentek pro lidi s postižením. Ženy, které proškolila organizace Rozkoš bez rizika, se můžou klientů dotýkat, mít s nimi sex, ale třeba také pomáhat párům se začátkem intimního života. Za poskytované služby zákazníci ženám zaplatí. Sexuální asistence funguje hned v několika západoevropských zemích, třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Dánsku.
České základní školy vzdělávají každým rokem stále více cizinců. Zatímco před deseti lety do lavic usedalo dvanáct tisíc dětí ze zahraničí, dnes je jich o tři tisíce více. Školy navštěvují nejčastěji Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Učitelé si stěžují, že jim chybí asistenti, kteří dětem pomůžou ve výuce. Stát sice na vzdělávání cizinců přispívá a vypisuje dotační programy, pedagogům ale chybí větší finanční podpora, kterou by na děti dostávali automaticky.
Hasiči z Pardubicka pomáhali nejenom u požárů, ale do jejich kompetence spadalo například i vyproštění z výtahu nebo nouzové otevření bytu. Jejich asistence bývá i běžnou součástí pomoci při dopravních nehodách.
Každý dospělý si jistě hřeje vzpomínky na chvíle strávené u babičky. Děti v Moravské Třebové si jednou budou moci zavzpomínat i na babičku, se kterou tráví jednou týdně odpoledne v tamní knihovně. Není to sice jejich vlastní babička, ale pobaví je a plně se jim věnuje. Poradí třeba i to, jakou knihu si půjčit a přečíst, s dětmi si zazpívá i zahraje na zajímavé hudební nástroje.
Domov Pístina u Stráže nad Nežárkou čeká transformace sociálních služeb. Jihočeský kraj ho chce postupně přeměnit na chráněné bydlení. Na projekt získal i evropské peníze a nyní jedná o místech, kde by mohly vyrůst rodinné domy s chráněnými byty.
Každý sice musí volit sám, ale řadě lidí musejí pomoct asistenti. Volební lístky totiž nejsou popsané Braillovým písmem a nevidomí nemají možnost zvolit zcela samostatně. Do volebních místností mířili lidé s bílou holí i v Brně.
Nezájem a ponížení. I takový je svět, který vidíte z vozíčku. Cestování po městě, Prahu nevyjímaje, je bez šikovného asistenta noční můrou. V rámci projektu ‚Jedeme v tom s vámi‘ si to na vlastní kůži vyzkoušela cestou z práce také moderátorka dopoledního Radiožurnálu Lucie Výborná.
V Americe se znovu rozproudila debata na téma asistovaných sebevražd. V Kalifornii totiž žije starší paní, která svým klientům k sebevraždě ochotně pomůže. Na objednávku pošle i balíček s pomůckami.
V Británii se rozproudila debata o euthanasii. Nově ji přiživil moderátor britské zpravodajské stanice BBC Ray Gosling, když se přiznal, že udusil svého přítele, který umíral na AIDS. "Trpěl příšernou, příšernou bolestí," popisuje sedmdesátiletý novinář. "Lékaři mi řekli, že už se nedá nic dělat. Měli jsme mezi sebou dohodu, že když to dojde tak daleko, tak ukončím jeho život. A tak jsem to udělal," řekl Ray Gosling.