Na noční obloze bude v sobotu možné pozorovat neobvyklý zákryt Saturnu Měsícem. Úkaz lidé uvidí i bez dalekohledu. Další zákryt Saturnu, který bude vidět z Česka, se uskuteční 9. prosince 2036.
Kometa 12P/Pons-Brooks se vrátila po 70 letech. Horálek chtěl původně fotit z obce Telgárt na Slovensku. Obloha tam ale byla zatažená. Na pořízení několika záběrů měl ale pouze dvě hodiny.
Nejlépe jsou padající hvězdy vidět tam, kde je obloha tmavá a okolí je bez světelného znečištění. „Jet co nejdál od civilizace, najít co nejtmavší oblohu,“ doporučuje astronom.
Konec února přinese takzvanou trojitou konjunkci Měsíce s Jupiterem a Venuší. Jelikož se jedná o dvě nejjasnější planety, bude jev viditelný už za soumraku ve středu 22. února.
Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. V té době se souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor.
Planety viditelné bez dalekohledů, meteorické roje a přechody dvou měsíců Jupiteru. V letních měsících toho bude na nočním a ranním nebi v Česku k vidění hodně.
Lidé po celé republice mohli ve čtvrtek sledovat částečné zatmění Slunce. Šlo o nejvýše položené sluneční zatmění viditelné z Česka a Slovenska do roku 2179. Maximum jevu nastalo zhruba ve 12.39.
Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. Další příležitost jev sledovat nastane v dubnu.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
Lidé v Česku spatří jen první polovinu přechodu, který začne v 13.35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj potrvá minutu a 40 sekund.
Čeští astronomové poukázali na novou větev meteorického roje Taurid, v němž jsou planetky nebezpečné pro Zemi. Země se s touto větví potkává každých několik let po dobu asi tří týdnů.
Na noční obloze v noci z pátku na sobotu lidé uvidí druhý zajímavý astronomický úkaz letošního roku, polostínové zatmění Měsíce. To znamená, že se Měsíc dotkne velmi blízko okraje zemského stínu a bude podle astronomů vypadat jako by ho někdo shora zatemnil černým kouřem.