Ledovec s názvem A23a, který se původně oddělil od Antarktidy už v roce 1986, je největším na světě. Podle serveru je dvakrát tak velký jako Londýn, jeho tloušťka je 400 metrů a váží téměř bilion tun.
Agentura AP připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden dříve řekl, že se USA o balón „postarají“.
Závod startoval v Portugalsku a cílem byl karibský ostrov Antigua. Michal Krysta dojel i přes všechny komplikace jako druhý, trasu dlouhou sedm tisíc kilometrů zdolal za 26 dní.
Savinův podpůrný tým informoval, že zemřel během cesty a jeho tělo se našlo v kabině převráceného člunu poblíž Azorských ostrovů. Portugalské námořnictvo ale oznámilo, že tělo nalezeno nebylo.
Savin v roce 2019 Atlantický oceán překonal v plavidle podobném sudu vydaném napospas pouze větru a mořským proudům. Tentokrát se vydal na moře na veslici Audacieux.
Loni Čechoameričan Milan Světlík zvládl uveslovat zhruba 450 kilometrů, než ho tropická bouře donutila nejdřív na devět dní zakotvit na širém moři a pak i loď obrátit směrem k newyorskému domovu.
Rozlohou je masa ledu větší než Lucembursko nebo Singapur. „Ve vědecké historii tu nikdy nebylo něco tak velkého, co by mířilo na Jižní Georgii,“ uvedl oceánolog.
Aktuálně je kra A68a od ostrova vzdálená asi 200 kilometrů a hrozí, že uvázne v mělkých vodách u jeho pobřeží. Úkolem průzkumného letu bylo shromáždit data k vyhodnocení rizik.
Pobřeží Střední Ameriky zasáhl hurikán Eta, jehož síla se za poslední den zdrojnásobila. Etu provází silný vítr o rychlosti bezmála 250 kilometrů v hodině a vydatné deště.
Plán převeslovat Atlantik českoamerickému dobrodruhovi Milanu Světlíkovi překazilo počasí. Svého snu se ale český projektant nevzdává, splnit si ho chce za rok.
Případné úřední pokyny by tedy měly obsahovat přesně specifikované dezinfekční postupy. Postřik je každopádně z tohoto hlediska dost problematický, jde zejména o správné dávkování.
Podle irské pobřežní stráže na lodi vyplavené nedaleko Corku nikdo nebyl. Motorovou loď postavenou v roce 1976 naposledy v srpnu 2019 zpozorovalo britské námořnictvo.
Neobyvatelné skalisko v roce 1955 anektovalo Spojené království: námořnictvo na něm vztyčilo britskou vlajku. O 17 let později britští poslanci formálně připojili ostrov ke skotskému hrabství.
Na cestu se muž vydal 26. prosince z nejzápadnějšího ostrůvku Kanárských ostrovů. Své „plavidlo“ opustil už v pátek, kdy ho vzal na palubu ropný tanker směřující na ostrov Svatého Eustacha.
„Kromě toho, že to je neuvěřitelná záležitost, tak jsme zmatení, co keporkak v únoru dělal u severního pobřeží Brazílie. To je velmi neobvyklá událost,“ řekla bioložka Renata Eminová.
Brit Lukas Haitzmann nejen vyhrál v závodě Atlantic Challenge kategorii jednotlivců, zároveň se stal v 18 letech nejmladším člověkem, co kdy Atlantský oceán ve veslici překonal.