Spor o dvacetimetrovou skálu uprostřed ničeho. Skotsko dalo Dublinu ultimátum, vadí mu irští rybáři
Dvacetimetrová skála, která budí vášně. Skalisko Rockall vyčnívající z Atlantického oceánu asi 400 kilometrů západně od břehů Velké Británie je důvodem sporu mezi Iry a Brity. Dublin neuznává britskou suverenitu nad ostrůvkem a irští rybáři dál loví v okolních vodách, skotská vláda přitom varuje před „donucovacími opatřeními“. Podle irského tisku je skotské ultimátum překvapivé a může ho poškodit v rámci Evropské unie.
Holý kus skály, vrcholek vyhaslé sopky, který trčí z vod Atlantiku. A kolem něj devatenáctikilometrová rybolovná oblast, která se stala předmětem sporu mezi Iry a Brity.
Konec čtyřleté odluky před rozvodem. Irové v referendu rozhodli o zrušení přísného zákona
Číst článek
Skotská ministryně zahraniční Fiona Hyslopová o víkendu dokonce avizovala vyslání hlídkových lodí, přítomnost irských rybářských lodí totiž považuje za nelegální.
„Naše lodě jsou v tuto chvíli uvnitř oblasti a budou pokračovat v rybolovu,“ cituje irská veřejnoprávní televize RTÉ Johna D O'Kanea, koordinátora rybářů v irském přístavu Greencastle, který je ostrovu Rockall nejblíž.
Pro rybáře zejména z Greencastlu a přístavu Killbeg je podle šéfa Organizace irských producentů ryb Francse O'Donnella ostrov Rockall velmi důležitý. „U některých rybářů představoval úlovek z téhle oblasti až třetinu celkového ročního úlovku,“ řekl RTÉ. Za kroky skotské vlády přitom vidí politiku a rozpor o odchodu Spojeného království z unie. To už popřel skotský ministr rybolovu Fergus Erwing.
Neobyvatelné skalisko v roce 1955 anektovalo Spojené království: námořnictvo na něm vztyčilo britskou vlajku a umístilo na vrcholku mosaznou desku. O 17 let později britští poslanci formálně připojili ostrov ke stovky kilometrů vzdálenému skotskému hrabství Inverness-shire.
Irsko ale britský nárok neuznává, zároveň však nikdy neprohlásilo ostrov za svůj. Dublin trvá na tom, že vody kolem Rockallu jsou součástí irských vod a spadají tak pod společnou rybářskou politiku Evropské unie.
Britská ekonomika v dubnu prudce poklesla. Výroba aut se propadla nejvíce od roku 1995
Číst článek
„Irská pozice jasně tvrdí, že neexistuje důvod pro to, aby byly irské rybářské lodě vyloučeny z vod kolem Rockallu, jelikož v těchto vodách oprávněně využívají unijní rybolovné právo, a dělají to bez překážek už desítky let,“ stojí v pátečním prohlášení irské vlády.
Situaci se v pondělí snažil uklidnit irský ministr zahraničních věcí Simon Coveney, podle kterého se musí využít všechny diplomatické kanály. Podle bývalého irského velvyslance v Londýně Bobbyho McDonagha může nečekané ultimátum skotské vlády způsobit škody v irsko-skotských vztazích. Napsal to v komentáři pro deník The Irish Times.
Podle McDonagha je také paradoxní, že vláda vedená Skotskou národní stranou (SNP), jež usiluje o nezávislost Skotska, prosazuje britská práva usilovněji než centrální vláda v Londýně. SNP také v případě skotské samostatnosti trvá na tom, že by se země stala součástí EU. Spor s Irskem by však případnou podobnou cestu mohl zkomplikovat.
Útes Rockall přitom není důležitý jen díky rybolovu, pod mořským dne v oblasti jsou totiž ložiska ropy, o které se už přihlásili Irové, Britové, ale i Dánové a Islanďané.