Stíhaný Vít Bárta rezignoval na post předsedy Věcí veřejných. Zdůvodnil to tím, že nechce nadále svou kauzou, ke které se nesmí vyjadřovat, zatěžovat celou stranu. Pozici první místopředsedkyně strany opustila i Petra Quittová.
Vít Bárta možná skončí v čele Věcí veřejných. Myslí si to místopředseda strany Petr Skokan, který o tom s Bártou mluvil na pondělním předsednictvu. Podrobnosti o jeho zadržení a údajném obvinění se ale spolustraníci nedověděli.
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta je zpět na svobodě. Na policejní služebně strávil den a noc, v pátek večer ji opustil v doprovodu advokátů. Policie také zadržela vedoucího analytického odboru protikorupční policie Jana Petržílka. Podle informací MF DNES byli oba obviněni. Důvodem může být vynášení informací od policie.
Zadržení předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a vedoucího analytického odboru protikorupční policie Jana Petržílka pravděpodobně souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma. S informací přišel server Novinky.cz, České tiskové kanceláři ji pak potvrdil důvěryhodný zdroj.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v noci údajně zadržela předsedu Věcí veřejných Víta Bártu. Druhým zadrženým je podle serveru Česká pozice plukovník protikorupční policie Jan Petržílek. Případ se prý týká vynášení informací z policie. Inspekce, která se zabývá trestnou činností policistů, ve čtvrtek podle České pozice zapečetila Petržílkovu kancelář.
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta bude kandidovat za hnutí Úsvit Tomia Okamury. Vedení hnutí ho vybralo jako lídra kandidátky v Plzeňském kraji. Bárta byl aktérem údajné korupční kauzy, v níž měl uplácet své tehdejší stranické kolegy. Odvolací soud ho ale zprostil obžaloby. Podle Okamury pomůže právě Bárta Úsvitu prosadit volební program, například obecné referendum.
Kauza poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky nekončí. Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Šéf žalobců Pavel Zeman si myslí, že soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z podplácení a přijetí úplatku.
Věci veřejné povede příští dva roky Vít Bárta, který byl dosud považovaný za neformálního lídra strany. Na konferenci v Praze ho podle očekávaní zvolili straničtí delegáti. Radek John se naopak ve vedení už neobjeví. Na konferenci se vzdal i nominace na místopředsedu.
Poslanec Vít Bárta z Věcí veřejných chce dál bojovat za očištění svého jména. Pokud se trestní orgány přes výzvy soudu nebudou zabývat podle něj křivým obviněním ze strany Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, podá stížnost na nečinnost státní zástupkyně Hany Vrbové. Bártu, který údajně své kolegy uplácel, i Škárku, který měl od něj peníze přijmout, dnes soud zprostil viny.
Kabinet Petra Nečase prošel v letošním roce mnoha otřesy. Několikrát se pád vlády zdál nevyhnutelným - koaliční sestavu muselo opustil několik ministrů. A ani před koncem roku není jasno, co bude s vládou dál.
Česká justice odvážně zalovila i v nejvyšších patrech politiky. Velkou rybou chycenou i se sedmimilionovým úplatkem v ruce je bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath.
Soud s poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou se musí opakovat. Odvolací Městský soud v Praze zrušil Bártovi podmínku za úplatky, Škárkovi tři roky vězení za podvod. Verdikt zveřejnily Hospodářské noviny.
Kauza Víta Bárty a Jaroslava Škárky se zřejmě vrací na začátek. Znovu jej bude posuzovat Obvodní soud pro Prahu 5. Proti jeho nepravomocnému rozsudku, který Bártu potrestal za uplácení a Škárku za podvod, se totiž oba obrátili k městskému soudu a ten dnes rozhodl v neveřejném zasedání.
Nejvyšší soud částečně vyhověl odvolání poslance Věcí veřejných Víta Bárty v kauze údajného uplácení. Dál nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita.
Za Věci veřejné bude v krajských volbách kandidovat farmářka Ludmila Havránková. Ta je známá svým letitým sporem se státem o pozemky, které byly nutné k dostavbě dálnice D11. Naopak nepravomocně odsouzený poslanec VV Vít Bárta vzdal svou kandidaturu na plzeňského hejtmana.
Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta se odvolal proti podmíněnému trestu, který mu v dubnu uložil soud za uplácení stranických kolegů. Zároveň podal žalobu na svoji bývalou stranickou kolegyni Kristýnu Kočí. Zjistil to server idnes.cz.
Bývalý ministr dopravy, poslanec a šedá eminence Věcí veřejných Vít Bárta je opět plnohodnotným členem strany. Členství ve věcech veřejných přerušil poté, co byl zatím nepravomocně odsouzen za korupci. Grémium Věcí veřejných Bártu pověřilo koordinací odborných komisí strany.
Odvolací soud odpoledne projedná spor bývalého šéfa ústecké krajské sociální demokracie Petra Bendy a bývalého předsedy poslanců Věcí veřejných Víta Bárty. Ten Bendu v minulosti označil za ‚slavného kmotra‘ ČSSD. Soud mu za to nepravomocně přiznal odškodné 100 tisíc korun a právo na omluvu.
Státní zástupkyně se odvolala proti verdiktu soudu, který v dubnu nepravomocně odsoudil poslance Víta Bártu a Jaroslava Škárku. Případem se nyní bude zabývat pražský městský soud.
Nepravomocně odsouzení poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka možná ztratí zastoupení ve výborech a komisích poslanecké sněmovny. V České televizi to naznačila předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS).
Podle premiéra Petra Nečase Věci veřejné nepřestaly se sebevražednými praktikami. Premiér tak reagoval na informace, podle kterých se grémium nejmenší koaliční strany shodlo na tom, že pokud jejich ministr Pavel Dobeš nepodá do středy demisi, vyloučí ho ze strany.
Rozhodnutí Víta Bárty zůstat poslancem se nelíbí koaliční straně TOP 09 ani zástupcům opoziční ČSSD. Sociální demokracie se obává, že Bárta bude i nadále skrytě řídit poslanecký klub Věcí veřejných i jejich zástupce ve vládě.
Neformální šéf Věcí veřejných Vít Bárta, který si v pátek vyslechl nepravomocný rozsudek za korupci, má o svém dalším setrvání ve sněmovně rozhodnout sám. Podle čelných představitelů nejmenší vládní strany je pouze na něm, jestli skutečně složí poslanecký mandát. To, že neopustil řady poslanců hned po rozsudku, se ale nelíbí koaličním partnerům z ODS a TOP 09.
Desetiletý zákaz poslanecké činnosti pro Jaroslava Škárku vyvolal další debatu o tom, jak umožnit zánik mandátu zákonodárce v případě pravomocného odsouzení. Ústavní novelu už předložila ve sněmovně KSČM. Příští týden se touto novelou má zabývat vláda. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová dnes oznámila, že takový návrh v nejbližší době také podá. Podle ústavního experta Jana Kysely navíc zákaz nepřiměřeně zasahuje do politických práv.
Neformální lídr vládních Věcí veřejných Vít Bárta, odsouzený v úplatkářské kauze k podmínce, zůstává poslancem. A má i podporu svých kolegů ze sněmovny. Grémium strany se pak dohodlo na svolání celostátní konference, která odstartuje volbu nového předsedy VV. Ten by měl být znám do konce června.
Soud vynesl rozsudek v kauze korupce ve straně Věci veřejné. Dosavadnímu šéfovi poslaneckého klubu strany Vítu Bártovi udělil za uplácení bývalých stranických kolegů osmnáctiměsíční podmínku. Poslance Jaroslava Škárku, který Bártu z uplácení obvinil, poslal na tři roky do vězení za podvod. Zakázal mu také na 10 let vykonávat funkci poslance. Bárta i Škárka se na místě odvolali, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.
Prezident Václav Klaus nechce hodnotit rozsudek soudu v úplatkářské kauze Věcí veřejných. Podle svého mluvčího je však smutný z toho, že se v české politice rozmáhají praktiky uplácení, odposlechů a vzájemného udávání se. Většina politiků z řad koalice i opozice se však domnívá, že by dnes nepravomocně odsouzení Vít Bárta a Jaroslav Škárka měli odejít z politického života.