Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál uvedla, že styčné body s programem sociální demokracie by komunisté našli. O možné vládní spolupráci obou stran se začalo opět spekulovat poté, co předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil bohumínské usnesení z roku 1995, které sociální demokracii spolupráci s KSČM na vládní úrovni zakazuje, za přežité. Podle Konečné obě strany schopnost spolupracovat prokázaly už na krajské úrovni.
Nerespektování bohumínského usnesení a vládní koalice ČSSD s KSČM? Jde o snahu odlákat levicové voliče hnutí ANO, shodují se komentátoři Petr Honzejk a Alexandr Mitrofanov pro Český rozhlas Plus. Sobotka podle nich ale opomíná jednu věc. Jak udělat 'proevropskou a prozápadní' vládu zrovna s komunisty? 'Jsou proruští a pročínští,’ komentuje situaci Mitrofanov. 'Chtějí vystoupit z EU a NATO.' připomíná Honzejk s tím, že Sobotkovo rozhodnutí zavání pokrytectvím.
ROZHOVOR: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že bohumínské usnesení považuje za přežitek. Je ale toho názoru, že jeho zrušení by měl schválit sjezd sociální demokracie. Jeho ignorování je podle prezidenta neúcta k právu. Jediná strana, kterou by ve vládě viděl nerad, je Dělnická strana sociální spravedlnosti, dodal prezident na tiskové konferenci během své návštěvy Královéhradeckého kraje. V rozhovoru se hlava státu vyjádřila také k HateFree nebo ke své plánované květnové cestě do Číny.
Moravskoslezští sociální demokraté chtějí zrušit takzvané Bohumínské usnesení. To už dvacet let zakazuje ČSSD spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Zrušit ho ale může až stranický sjezd.
Krajské volby rozdaly ČSSD a KSČM role dvou nejsilnějších stran v krajích a s největší pravděpodobností také dvou nejčastějších koaličních partnerů. V ČSSD opět sílí hlasy volající po zrušení 17 let starého Bohumínského usnesení, které spolupráci s extremisty včetně KSČM zakazuje. ČSSD už ho totiž několik let porušuje.