Ústřední výbor čínské komunistické strany na plenárním zasedání schválil nové cíle, mezi které patří modernizace i boj s korupcí. V souvislosti s tím vyloučil několik členů včetně bývalého ministra.
Letos v březnu dostal na starost klíčový resort obrany Li Šing-fu. Dokazovalo to spíše než odborné kompetence politickou spolehlivost a osobní důvěru vládce Si Ťin-pchinga.
„Si Ťchin-pchingova pozice je v zásadě neotřesitelná. Někdo z jeho podřízených se nějakým způsobem provinil, tak ho prostě odstraní,“ míní sinolog Lipold.
Zmizení Čchina, který je blízký čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, rozvířilo intenzivní spekulace o jeho osudu, jelikož nejde o první takový případ v nejvyšších patrech čínské politiky.
Blinken se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který výrazně narušil vzájemné vztahy.
„Vyzýváme jisté země, aby okamžitě přestaly rozdmýchávat oheň, přestaly svalovat vinu na Čínu a přestaly opakovat: Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra,“ uvedl Čínský ministr zahraničí Čchin Kang.
Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí.