Mezi devíti Kanaďany, kteří se ocitli na „černé listině“, jsou ministr spravedlnosti David Lametti, šéfka federální vězeňské služby Anne Kellyová nebo náměstkyně ministra obrany Jody Thomasová.
Na seznamu se ocitl také čínský státní výrobce letadel Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC). Američtí investoři tak musí do letošního listopadu prodat své podíly ve firmách na seznamu.
Spojené státy v polovině května zařadily Huawei na černou listinu. Zakladatel podniku Žen Čeng-fej nyní přiznal, že se firma v souvislosti s obchodními restrikcemi připravuje na propad tržeb.
OSN v pátek zapsala na černou listinu 27 námořních lodí, 21 lodních společností a jednoho podnikatele, které obviňuje z porušování mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu.
Rusko zařadí na černou listinu další Američany. Řekl to v pátek náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj reakce Moskvy bude reciproční, ale nevyloučil ani mimořádná opatření.
Evropská unie by měla v prosinci odsouhlasit černou listinu daňových rájů. Státy by mohly zároveň schválit i sérii opatření vůči státům, které se na tomto seznamu ocitnou.
Kanada, Izrael nebo Spojené státy jsou na seznamu zemí, které Evropská unie zvažuje zařadit na černou listinu daňových rájů. Unie chce seznam sestavit do konce roku a ministři financí osmadvacítky v úterý hodnotí její přípravu. Unie touto černou listinou reaguje na rozsáhlé ukrývání peněz v daňových rájích, které odhalily takzvané Panamské dokumenty.
Ukrajina rozšířila seznam ruských občanů, kterým zakázala vstup na své území. Vedle ruských politiků jsou to také známí umělci a novináři. Na seznamu se ocitli také dva Češi: senátor Jaroslav Doubrava ze strany severočeši.cz a místopředseda neparlamentní Národní demokracie Ladislav Zemánek. Moskva proti rozšíření sankcí protestuje.
Slavný francouzský herec Gérard Depardieu se zřejmě ocitl na ukrajinské černé listině celkem 600 zahraničních umělců. Podle názoru tamních úřadů představují hrozbu pro národní bezpečnost, protože mají příliš blízko k Rusku. Informaci popřel ukrajinský ministr kultury.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov by měl vysvětlit, proč má 89 evropských politiků a vojenských činitelů zakázáno cestovat do Ruska. Požádal ho o to ruský opoziční poslanec Dmitrij Gudkov, který v této souvislosti vznesl oficiální dotaz. Ze stejného důvodu si povolal ruského velvyslance český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Zeptal se ho i na dokument ruské státní televize o invazi v roce 1968.
Britské úřady nepotvrdily zavedení vízových omezení vůči Rusku v souvislosti s případem právníka Sergeje Magnického. O zavedení černé listiny pro několik desítek ruských činovníků v neděli informoval britský list Observer. Obdobný seznam a vízové sankce v srpnu zavedly vůči ruským úředníkům spojeným s úmrtím právníka Spojené státy.
Občané Evropské unie využívající letecké dopravy dopravců ze třetích zemí, tedy dopravců mimo Unii, by podle výboru Evropského parlamentu pro dopravu měli být náležitě informováni o dopravcích, kteří figurují na černé listině Unie.
Od ledna letošního roku funguje takzvaná černá listina firem, které kvůli podvádění během tendru nebudou mít přístup k veřejným zakázkám. O zařazení na seznam rozhodne Antimonopolní úřad a údaje budou veřejně dostupné na internetu. Zákaz pro firmy nebo podnikatele účastnit se tendru platí tři roky.
S 1. lednem vstoupí v platnost řada zákonů a novel. Mimo jiné začne platit i jedno z mála praktických protikorupčních opatření, které se podařilo prosadit do legislativních norem. Jde o novelu zákona o veřejných zakázkách, která kromě jiného zavádí i takzvanou černou listinu dodavatelů, kteří se nebudou smět soutěže o veřejné zakázky účastnit.
Pokud firma uvede při soutěži o veřejné zakázky falešné údaje o své kvalifikaci, ocitne se její jméno ve veřejně přístupném rejstříku "zakázaných" dodavatelů. Počítá s tím novela zákona o veřejných zakázkách, kterou schválili poslanci.