„Máme k dispozici výsledky rozborů odebraných vzorků. Podle nich skládka obsahuje i zbytky autobaterií z elektromobilů. O kterou automobilku se jedná, se zatím nepodařilo zjistit,“ říká starostka.
Stát doteď odmítal, že by šlo o havárii. Teď soud ale podle starosty obce rozhodl o opaku. Česká inspekce životního prostředí se musí s rozsudkem ještě seznámit.
„Ty věci jsou hodně zlomkovité. Máme v plánu sondy, abychom zjistili, jak je vlastně ta skládka rozsáhlá. A abychom se pak poradili i s ochranáři, co přesně s tím,“ říká archeoložka Olga Hájková.
Potenciálně kontaminované lokality zmapuje česká informační agentura životního prostředí. Vytvoří databázi s informacemi. Nejhorší jsou černé skládky zejména ve Středočeském a Olomouckém kraji.
Ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk zopakoval, že jde o činy „odpadové mafie“ a promyšlený proces. Důvodem má být to, že Čína přestala loni odpady vykupovat.
Majitelé pozemků by měli mít nově povinnost hlásit černé skládky. V připravovaném zákoně o odpadech s tím počítá ministerstvo životního prostředí. Úřad chce dát obcím možnost, jak se dopátrat těch, kdo skládku vytvořili. Obce ale protestují a tvrdí, že místo samoúčelného opatření je lepší lidi vzdělávat.
V obci Hůry u Českých Budějovic v noci hořela nelegální skládka, velká část odpadu je z Německa. Několik tisíc tun starého oblečení, koberců i pneumatik leží mezi poli u Hůr už deset let. Společnost, která měla odpad už dávno odstranit, zanikla. Podobný problém řešily už dříve obce na Liberecku, Ústecku i ve Středočeském kraji. I tam některé skládky hořely.