„Je to jako zpomalení strmého pádu ze skály. Nikoli to, že nasedáte do letadla někam na dovolenou,“ srovnává v nadsázce pro Český rozhlas Plus ekonom Aleš Rod.
Kanadský ekonom Jason Langrish je jedním z architektů obchodní dohody CETA, smlouvy mezi Kanadou a Evropskou unií. O vývoji kolem brexitu míní, že EU nebude dělat další kompromisy.
Japonsko se ve smlouvě mimo jiné zavázalo chránit více než dvě stovky potravin s chráněným zeměpisným označením původu, mezi nimi také žatecký chmel a české pivo.
Oboustranná obchodní výměna Mexika a Evropské unie loni činila skoro osmdesát miliard amerických dolarů. Tato částka ukazuje, o co Spojené státy ve vztahu k ostatnímu světu přicházejí.
Od čtvrtka provizorně platí obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou. Smlouva známá pod zkratkou CETA ruší cla na téměř všechno zboží, které díky tomu může zlevnit.
Sněmovna vyslovila souhlas s ratifikací hospodářské a obchodní dohody CETA. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi EU a Kanadou.
Evropský parlament schválil obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA. Smlouvu, která usnadňuje obchod a investice, podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů. Platit začne po ratifikaci národními parlamenty.
Kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie v neděli v Bruselu podepsali obchodní a hospodářskou smlouvu CETA. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat naprostou většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou.
Obchodní smlouvu mezi Kanadou a Evropskou unií známou jako CETA podepíšou státníci v neděli. Podpis dohody schválily tři parlamenty frankofonní části Belgie. Místní centrální vláda tak získala mandát, aby smlouvu CETA podpořila. Změny potvrdily i zbylé unijní země. Na nedělní podpis smlouvy přijede do Bruselu i kanadský premiér Justin Trudeau.
Valonský regionální sněm v pátek odsouhlasil smlouvu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Belgické Valonsko svým předchozím postojem blokovalo dohodu celé EU a Kanady. Ve čtvrtek se belgické regiony dohodly na řešení, což ale muselo projít ještě regionálními parlamenty. Po Valonsku bude ještě v pátek hlasovat parlament vlámské komunity.
Jednání mezi Kanadou, Evropskou unií a belgickým regionem Valonsko o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA) skončila krachem. Oznámila to v pátek kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová.
Německý ústavní soud zamítl stížnosti k dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Tamní vláda může nyní dokument schválit. Odpůrci zejména namítali, že dohoda s názvem CETA by mohla platit ještě před tím, než ji schválí všechny národní parlamenty.
Zatím nejambicióznější dohodou o volném obchodu mezi Evropskou unií a třetí zemí má být smlouva CETA s Kanadou. Její návrh dnes schválial vláda. Českým firmám by mohla přinést řadu nových příležitostí. Spotřebitelům dokonce nižší ceny některých výrobků. Podle kritiků ale může třeba zhoršit kvalitu zboží, například potravin.
O obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou dnes v Bratislavě jednají ministři zemí osmadvacítky, kteří jsou zodpovědní za mezinárodní obchod. Podle českého ministra průmyslu Jan Mládka (ČSSD) by CETA, jak se smlouvě říká, mohla pomoci unii k lepší pozici i v jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy (TTIP). Řekl to v rozhovoru pro ČRo Plus. Vůči smlouvě však zaznívají i kritické hlasy. Třeba podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) má smlouva s Kanadou stejná negativa jako TTIP, a výhrady má politička i vůči tomu, jak by měla být CETA schvalována.
Německý ministr hospodářství a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel chce, aby Evropská unie uzavřela s Kanadou dohodu o volném obchodu, takzvanou CETA. Na stranickém sjezdu ve Wolfsburku sice většina delegátů svého předsedu podpořila. Mezi sociálními demokraty je ale zároveň dost odpůrců jak této dohody, tak plánované smlouvy TTIP se Spojenými státy.
Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.