„Je to obrovský průlom. Nezávislá justice potvrdila, že chemický útok se nemohl stát bez vědomí syrského prezidenta a že za něj nese odpovědnost,“ okomentoval vydání zatykače lidskoprávní aktivista.
Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele nelegálních útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.
Washington tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil 24. listopadu v Aleppu proti civilistům slzný plyn, aby navodil dojem povstaleckého útoku chlorem.
Inspektoři OPCW pobývají v zemi už týden, ale dosud jejich cestě do Dúmy podle Sýrie a Ruska bránila nevyřešená bezpečnostní situace ve městě. To už je pod kontrolou vládních jednotek.
Vzhledem k bezprostřední hrozbě vojenského úderu proti Sýrii po útoku v Dúmě přinášíme přehled možných cílů a rizik, které intervence představuje pro USA, prostředků, které má Washington k dispozici.
Lékaři se domnívají, že kromě chloru mohla být v Dúmě použita ještě jiná látka. „Z krve a moči se to dá zjistit až týden, možná déle,“ citoval Guardian jednoho z expertů.
Americký prezident Donald Trump zatím nestanovil přesný časový plán úderu na Sýrii, kterým pohrozil v odvetě za údajný chemický útok spáchaný syrským režimem.
Útok na syrské město Dúma, při kterém údajně následkem použití chemických zbraní zemřely desítky lidí a víc než tisíc jich bylo zraněno, vyprovokoval na mezinárodní scéně mohutnou reakci.
Tentokrát chtějí USA zasáhnout více než jeden cíl a zároveň útočit déle, a ne jenom jeden den jako loni. Kromě Francie počítají také s podporou Británie, Saúdské Arábie a Kataru.
Rada bezpečnosti OSN v úterý neschválila ruský návrh rezoluce podporující vyslání vyšetřovatelů mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní do města Dúmá, kde byl údajně spáchán chemický útok.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová na pondělním zasedání Rady bezpečnosti prohlásila, že USA budou reagovat na chemický útok v Sýrii bez ohledu na to, co Rada udělá.
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly údajně použity chemické zbraně.
Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynulo nejméně čtyřicet lidí.
Dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Potvrdila to v pátek zveřejněné závěrečné vyšetřovací zprávě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
SLEDUJEME ONLINE: Spojené státy v reakci na údajný chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Podle syrské státní agentury si útok si vyžádal nejméně devět životů, včetně čtyř dětí z oblasti poblíž základny, několik zraněných a výrazné materiální škody. Zatímco syrská opozice a partneři Spojených států krok uvítali, Rusko ho považuje za protiprávní a po Washingtonu bude požadovat vysvětlení.
Americký prezident Donald Trump považuje úterní chemický útok v Sýrii za „děsivý a nepopsatelný". „Je to hrůzná urážka lidstva," řekl Trump podle agentury Reuters při setkání s jordánským králem Abdalláhem II. v Oválné pracovně Bílého domu. Česká republika by mohla odvolat velvyslankyni, pokud se prokáže, že incidentem stojí Asadův režim, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je ale opačného názoru.
Oběti úterního útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují příznaky toho, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemickými látkami. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór. Informovala o tom ve středu mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Iveta Polochová.
Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která odsuzuje úterní chemický útok v Sýrii se stovkou obětí na životech, považuje Rusko v jeho nynější podobě za nepřijatelný. Řekla to mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.
Plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlib, pocházel údajně z chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany.
Mezinárodní organizace hájící lidská práva obvinila syrské vládní síly z nejméně osmi chemických útoků v posledních týdnech bitvy o město Aleppo na severu země. Při těchto útocích přišlo o život devět lidí, včetně čtyř dětí, dodala podle agentury AFP Human Rights Watch (HRW).
V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím chemických či biologických zbraní. Informuje o tom britský list The Telegraph.
Rusko údajně dostalo důkazy, podle kterých za srpnové chemické útoky u Damašku můžou syrští povstalci. Materiály od šéfa syrské diplomacie Valída Muálima v Damašku převzal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Syrská armáda prý mohla použít bojový plyn bez vědomí prezidenta Bašára Asada. Píše o tom nedělní vydání německého listu Bild s odvoláním na tajné služby.
V sobotu se očekávají výsledky šetření OSN v místech údajných chemických útoků v syrském Damašku. Nepotvrzené informace hovoří o tom, že útoky spáchal mladší bratr prezidenta Asada Máhir na vlastní pěst. Máhir Asad velí čtvrté brigádě syrské armády, která brání Damašek. V předtuše mezinárodního útoku mezitím mnozí Damaščané město opustili a odjeli na venkov.