V posledních letech kvůli klimatické změně stoupají v Chorvatsku teploty. Příliv turistů a změna podnebí ovlivňuje i tamní přírodu – tu na souši i pod hladinou moře.
Na seznam evropských chráněných území nepřibude údolí Labe u Hřenska ani Louky u Přelouče. Rozhodla o tom dnes vláda, která počítá s hospodářským využitím řeky. Celoroční splavnost Labe má na jeho dolním toku zajistit jez, u Přelouče pak plavební kanál. Česku ale kvůli tomu hrozí sankce od Evropské komise.
Hluboké brázdy od tankových pásů a zlámané keře – takový je pohled na bývalé vojenské cvičiště a současné chráněné území Pánov u Hodonína. Nejde ale o žádnou výtržnost, tankisté pomáhají s ničením invazivních rostlin. V písečném podloží se totiž daří například vzácnému druhu jitrocele, který ale skrz plevel nemá šanci vyrůst.
V celé České republice je jen deset míst, kde se dá najít vzácný hřib rubínový. Houba s jasně růžovým zbarvením třeně i spodkem klobouku roste i na Českolipsku. Kvůli němu je místo vzdálené přibližně sedm kilometrů od České Lípy od roku 2010 chráněným územím.
V Moravskoslezském kraji je 14 nových zvláště chráněných území. Vyhlásili je krajští radní. Jde vesměs o místa, která jsou domovem desítek vzácných živočichů i rostlin. Pod přísnější ochranu se dostalo i poměrně neobvyklé místo – Heřmanický rybník na okraji průmyslové Ostravy.
Austrálie chce vytvořit u svého pobřeží největší mořskou rezervaci na planetě. Tento oceánský národní park má pokrýt přes tři miliony kilometrů čtverečních vodní plochy včetně Korálového moře. V ochranné zóně budou platit omezení pro rybolov a také pro průzkum nalezišť ropy a plynu.
Odborníci, politici, zástupci krajů a obcí jednali ve středu s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou o dlouhodobé strategii v Národním parku Šumava. Po obsáhlé debatě se společně v nočních hodinách dohodli, že takzvaná první zóna by měla činit 26,5 procenta plochy parku.