Rychlost obnovy hospodářství v zemích Evropské unie je nejistá a oživování ekonomiky po koronavirové krizi je nerovnoměrné. V pátek to v Berlíně prohlásil evropský komisař pro hospodářství Gentiloni.
Unijní lídři už třetím dnem jednají v Bruselu o fondu obnovy, který je navržen v bezprecedentním objemu 750 miliard eur, který má pomoci ekonomikám dostat se z krize, kde se ocitly kvůli koronaviru.
Svět po koronaviru bude skvělý, říká šéfka centrální banky a přináší tím lepší náladu. Než se ale člověk pustí za novou, lákavou vizí, musí si ujasnit, na jaká rizika či strašidla může cestou narazit.
Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedla, že Evropa se v této souvislosti nachází ve „skvělé pozici“, a poukázala i na vedoucí postavení kontinentu v oblasti ekologických inovací.
Předpokládejme, že se Česko dostane do obdobných potíží. Vzhledem k počtu obyvatel by tedy vláda měla poslat na záchranu zdejšího hospodářství nejméně 100 miliard korun.
Vedení Mezinárodního měnového fondu zvolilo Bulharku Kristalinu Georgievovou výkonnou ředitelkou po Christine Lagardeové. Nastoupí 1. října na pět let.
Na post Lagardeovou navrhli unijní prezidenti a premiéři v červenci. Lagardeová má kromě zkušeností z vedení Mezinárodního měnového fondu také za sebou několik ministerských postů ve Francii.
Zvolení předcházelo víc než 12 hodin jednání a hlasování. Z postu ředitelky Mezinárodního měnového fondu odchází Christine Lagardeová, která míří do čela Evropské centrální banky.
Kdo jsou lidé, kteří mají dalších pět let vést Evropskou unii? Přečtěte si profily čtyř klíčových kandidátů - Ursuly von der Leyenové, Christine Lagardeové, Charlese Michela a Josepa Borrella.
Evropská rada navrhuje, aby se novou předsedkyní Evropské komise stala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Na twitteru to oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk.
„Ačkoliv je obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou vítáno, už zavedená cla světovou ekonomiku brzdí,“ uvedla šéfka měnového fondu v prohlášení vydaném po skončení summitu.
Šéfka MMF Lagardeová před novináři vyzvala zákonodárce po celém světě, aby se zdrželi kroků, kterými by se sami poškodili, jakými jsou cla ve stylu „oko za oko“.
Argentinská vláda se ve středu dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na nových podmínkách úvěru, který má strádající jihoamerické zemi pomoci z krize doprovázené hlubokým poklesem domácí měny.
Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta, zatímco loni dosáhlo 3,1 procenta. V jarním výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová zůstane ve své funkci. Vedení fondu jí vyslovilo plnou důvěru. Učinilo tak i přesto, že francouzský soud Lagardeovou v pondělí uznal vinou. Kvůli ní přišla Francie o peníze. Bývalá ministryně se nebude odvolávat, informovala agentura Reuters.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová stane před soudem kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kdy zastávala pozici francouzské ministryně financí. Datum zahájení procesu je stanoveno na 12. prosince, oznámil v pondělí francouzský soud.
Šarvátky mezi republikány a demokraty ohledně rozpočtu na příští rok ohrožují světovou ekonomiku, varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Zástupci obou stran se stále nedokázali dohodnout, jak do konce prosince najít celkem 600 miliard dolarů úspor nebo nových příjmů.
Řecko by mělo reformovat důsledně a ne jen rychle hasit nejžhavější problémy. Při své cestě po Asii to v Malajsii prohlásila generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Podle ní by mělo být prvořadým úkolem Řecka snížit dluh na takovou míru, aby byl dlouhodobě udržitelný.
Vyhlídky světové ekonomiky se zlepšují, situace je ale křehká. To je závěr hodnotícího projevu generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové na konferenci ve Washingtonu. Lagardeová nezapomněla zdůraznit, že rizika přetrvávají především v Evropě. V té souvislosti upozornila zejména na problémy Španělska.
Jak stabilizovat světový finanční systém, o tom jednali zástupci zemí skupiny G20. Chtějí udělat všechno proto, aby dluhová krize v eurozóně neohrozila stabilitu finančního a bankovního systému. Skupina zemí G20 věří, že společný a koordinovaný postup je správnou cestou k řešení dluhové krize eurozóny.
Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová navštívila Indii a dnes by měla jednat v Číně. Hledá zde podporu své kandidatury na post ředitelky Mezinárodního měnového fondu a obhajuje zachování tradice, že tuto funkci má zastávat Evropan. V pondělí již jednala v Brazílii.