Počet mrtvých po záplavách v provincii Chu-pej v pátek vzrostl na 29, povodně v Pekingu mají na svědomí 33 životů. Podle čínských statistik za červenec kvůli záplavám zemřelo v zemi 142 lidí.
„Od 10. srpna zemřelo v provincii Chu-pej v důsledku katastrof 29 lidí, z nichž se šest dříve pohřešovalo. Dalších 16 lidí se stále pohřešuje,“ uvedla státní televize.
Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.
Novými nakaženými jsou podle ministra zdravotnictví podnájemnice u jedné z dříve potvrzených pacientek a člověk pobývající v italském lyžařském středisku Passo Tonale v regionu Trentino (Tridentsko).
Počty nově nakažených se výrazně snižují ve srovnání se čtvrtkem, kdy bylo v pevninské Číně nahlášeno přes 5000 nových případů a v provincii Chu-pej přes 4800.
Součástky vyráběné v Číně se používají při montáži milionů aut po celém světě. Významným centrem výroby automobilových součástek je provincie Chu-pej, která je nyní epicentrem epidemie koronaviru.
Už teď kvůli epidemii koronaviru COVID-19 prodělávají restaurace, hotely, obchody i dopravci. Podle ekonoma Viléma Semeráka nás čeká nejistota v řádu týdnů, možná měsíců.
Dva čeští občané, kteří v Číně žijí, Českému rozhlasu popsali, jak se veřejnost dívá na rostoucí čísla nakažených střízlivým pohledem a jaká opatření proti koronaviru ovlivňují každodenní život.
„Na Západě se často hovoří o svobodě nebo lidských právech, my v Číně ale dnes mluvíme o otázce života a smrti,“ říká zdravotnice, která pro pro BBC popsala těžkou práci lidí bojujících s koronavirem.