Morové rány ovlivňují lidské zdraví i po téměř 700 letech. Podle nové studie totiž tato mutace, která předky některých z nás ochránila před morem, souvisí i se současnými autoimunitními onemocněními.
Všechny nominované knihy představí první program České televize denně od 29. března do 6. dubna ve 20 hodin. Jejich autoři uvedou svá díla na čtyřech autorských čteních v Knihovně Václava Havla.
„Po úspěšné léčbě člověk víceméně může žít normální život. Je dobré si udržovat nějakou dietu a hlavně pokračovat v braní léků,“ uvedl pacient s Crohnovou nemocí.
Nový objev látky, která je součástí střevní mikroflóry, by mohl pomoci při zánětech střev a dalších nemocech, kdy je butyrátu nedostatek, nebo zlepšit cukrovku.
Český přístroj pozná Crohnovu nemoc z dechu. Objev znamená pro pacienty méně endoskopických vyšetření. Pacienti se zánětlivým onemocněním střev vydechují jiné látky než zdraví lidé.
Speciální dar ve Svatovítské katedrále předávaly děti z hnutí „Na vlastních nohou“ - Stonožka. Plzeňským lékařům a informatikům přinesly symbolický šek s částkou půl milionu korun. Hnutí, které pomáhá nemocným a válkou postiženým dětem, tak přispělo na projekt, který má usnadnit výzkum takzvané Crohnovy choroby, vážného onemocnění trávicího traktu. Dětských pacientů totiž podle lékařů v Česku přibývá.
Někteří jihočeští vědci nosí v rámci výzkumu v těle tasemnici. Střevní parazité podle nich stimulují imunitní systém, a tak paradoxně mohou být lidskému tělu prospěšní. Unikátní výzkum má pomoci vyléčit lidi s Crohnovou chorobou a jinými střevními onemocněními.