Ve čtvrtek navštívil Kyjev britský ministr zahraničí David Cameron, který se zde setkal se svým ukrajinským protějškem, ale i prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Německo dodává Ukrajině nejvíc zbraní z celé Evropy, v přepočtu na peníze jich poslalo víc než Francouzi, Britové i Poláci dohromady. Berlín ale u systému Taurus váná.
Britský ministr zahraničí Zelenskému odpověděl, že svoji návštěvou chce dát najevo britské odhodlání v podpoře Ukrajiny dál pokračovat. S britskou pomocí může Kyjev počítat i v dalších letech.
Do vlády se vrací expremiér Cameron a s ním snad i důvěra veřejnosti, doufá Sunak. Zbavil se šéfky vnitra Bravermanové, kvůli jejímž výrokům vypadal kabinet slabě, říká britský profesor Peter Jackson.
Poslancům vadí především odvolání ministryně vnitra Suelly Bravermanové a premiéra varují, že mají dostatek podpisů, aby vyvolali vnitrostranické hlasování o nedůvěře.
Zpravodajský server britské BBC označil Cameronův návrat do vlády za překvapivý. Tento politik britský kabinet vedl v letech 2010 až 2016. Rezignoval po referendu o brexitu.
Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit.
Útok se stal v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy vede protiteroristická policejní jednotka.
Někdejší ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová seriál svého času milovala tak moc, že v roce 1984 sama napsala jeden ze skečů a také ho pak i sehrála při jedné slavnostní příležitosti.
Proč k hlasování vlastně došlo? A proč Britové hlasovali proti členství v Unii? Radiožurnál se ohlíží nad uplynulými roky od chvíle, co se Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii.
„Došel jsem k závěru, že (Johnson) riskoval ohledně výsledku referenda, kterému nevěřil, protože by mu to pomohlo v jeho politické kariéře,“ uvedl David Cameron.
Příští kampaň bude ze všeho nejvíce připomínat zápas v bahně a do tohoto střetnutí konzervativci chtějí vyslat člověka, který si v populismu a demagogii se svými protějšky nezadá.
V úterý večer premiérka prohrála v neslýchaném poměru poslaneckých hlasů 202:432 pokus o schválení smlouvy o podmínkách odchodu z EU, již Mayová osobně dojednala.
Někdejší britský premiér David Cameron, který v červenci opustil křeslo ministerského předsedy, se v pondělí s okamžitou platností vzdal poslaneckého mandátu. Britská televize ITV poznamenala, že Cameronův odchod z Dolní sněmovny Spojeného království je tečkou za hvězdnou politickou kariérou.
Britská média budoucí premiérku Theresu Mayovou přirovnávají k německé kancléřce Angele Merkelové a spekulují o složení jejího kabinetu. Připomínají, že před „tvrdohlavou političkou" stojí složitý úkol, a to sjednotit rozhádanou Konzervativní stranu. Jejího dosavadního předsedu Davida Camerona označují za hlavního viníka brexitu.
Pár jistot Britům zůstává i při politických otřesech. Kromě královské rodiny je to i kocour Larry, postrach myší, který bydlí v sídle britského premiéra. Mourovatého kocoura se změny netýkají, nebude se stěhovat ani po premiérské výměně.
Velkou Británii povede po 26 letech opět žena. Premiér David Cameron oznámil, že ve středu odstoupí. Uvolněné funkce se podle něj ještě ten samý den ujme současná ministryně vnitra Theresa Mayová. Cameron také řekl, že Mayová má jeho plnou podporu.
Nigérie se ohradila proti slovům britského ministerského předsedy. David Cameron před několika dny označil v soukromém rozhovoru s královnou Alžbětou II. Nigérii a Afghánistán za nejzkorumpovanější země na světě. Jeho vyjádření ale zachytil mikrofon.
Britská diplomacie asi bude muset vysvětlovat slova ministerského předsedy Davida Camerona. V soukromé konverzaci s královnou Alžbětou II. totiž utrousil, že Afghánistán a Nigérie jsou nejzkorumpovanější země na světě. Jeho slova zachytil mikrofon.
Britský premiér David Cameron dnes znovu zopakoval, že se ani on, ani jeho zesnulý otec nevyhýbali placení daní ve Spojeném království. Cameron v Dolní sněmovně připustil, že udělal komunikační chyby ohledně svých akcií v karibském investičním fondu. V Británii se ve světle aféry kolem „panamských dokumentů“ zvýší počet vrcholných politiků, kteří zveřejní svá daňová přiznání.
Stovky lidí dnes v centru Londýna žádaly rezignaci Davida Camerona kvůli aféře Panama Papers. Britský ministerský předseda až po několika dnech přiznal, že vlastnil podíl v offshorovém investičního fondu svého otce. Cameron dnes připustil, že při vysvětlování kauzy pochybil. Odmítl ale, že by se dopustil něčeho nezákonného.
Britští politici kritizují premiéra Davida Camerona kvůli jeho investicím v daňových rájích. Opozici vadí, že trvalo několik dní po zveřejnění dokumentů v kauze Panama Papers, než se ministerský předseda přiznal, že vlastnil podíl v investičním fondu svého otce. Někteří politici proto dokonce volají po Cameronově demisi.
Británie si vyjednala změnu podmínek svého členství v Evropské unii. Lídři zemí osmadvacítky na summitu v Bruselu podepsali dohodu, podle které Britové můžou například omezit některé výhody a dávky lidem z jiných států EU, kteří ve Spojeném království pracují. Změny jsou ale menší, než Londýn původně požadoval.
Nejspíš už tento pátek zahájí britský premiér David Cameron kampaň před referendem o členství Velké Británie v Evropské unii. To by mohlo být 23. června. Cameron má povolit členům svého kabinetu, aby se odchýlili od vládní linie a otevřeně podpořili odchod země z EU.
Nejen čeští vrcholní politici mají problém s nevhodným použitím některých slov a frází na veřejnosti. V podobně prekérní situaci jako Miloš Zeman se ocitl taky britský premiér David Cameron. Ten měl v soukromé konverzaci podle Daily Telegraphu nazvat ostrovní muslimky „tradičně submisivními“. Dotčené ženy se Cameronovi revanšovaly kampaní na sociálních sítích.