Chauvin je v nemocnici. Zařízení, v němž je kolem 380 vězňů, po útoku pozastavilo návštěvy. Podle agentury AP se potýká s bezpečnostními problémy a nedostatkem personálu.
Bělošský policista Chauvin v květnu 2020 déle než devět minut klečel černochovi Floydovi na krku, zatímco zatýkaný muž opakoval, že nemůže dýchat. Floyd poté zemřel.
Pětačtyřicetiletý expolicista byl odsouzený za vraždu Floyda na 22 a půl let. Kvůli přiznání se nejspíš vyhne dalšímu procesu, je ale možné, že se jeho doba ve vězení o několik let prodlouží.
Chauvina čeká ještě pokračování u federálního soudu, tentokrát neveřejně. Oba procesy mají ještě před sebou i kolegové bývalého policisty, kteří u smrtelného zásahu proti Georgi Floydovi asistovali.
Derek Chauvin se výši trestu dozví v pátek po půl deváté večer českého času. Obhajoba navrhuje alternativní trest mimo vězení. Proti verdiktu, že je vinen, se bývalý policista stále může odvolat.
Chauvinovi obhájci argumentují tím, že dosud nebyl nikdy trestán a že by se ve vězení mohl stát terčem násilí. Obhajoba také tvrdí, že bývalý policista je produktem nefunkčního systému.
Vznesení federálních obvinění v případě smrti se zapojením policie znamená, že prokurátoři jsou přesvědčeni, že policista při jednání ve jménu zákona záměrně odepřel jeho ústavou garantované právo.
Nelson uvedl, že soudce podle něj porušil Chauvinovo právo na spravedlivý proces tím, že zamítl jeho žádost o přesunutí soudu na jiné místo. Podle Nelsona se porota a prokuratura dopustily pochybení.
Americká města se na oznámení rozhodnutí soudu pečlivě připravovala. Po verdiktu vinen se nenaplnily obavy z vlny protestů proti systémovému rasismu a nedostatečné povinnosti policie zodpovídat se.
Porota shledala Chauvina, který je běloch, vinným z vraždy a zabití černocha Floyda. Verdikt vinen zazněl ve všech bodech obžaloby. Výše trestu zatím oznámena nebyla.
„Jsou dobrá rodina, vyzývají k míru a klidu bez ohledu na to, jaky bude verdikt. Modlím se, aby rozsudek byl správný. Z mého pohledu je to zdrcující,“ řekl americký prezident Joe Biden.
„Pro dobrou policii není nic horšího než špatná policie. Slyšeli jsme tu různé věci o Floydovi, jako že byl drogově závislý. Ale toto není soud s Floydem,“ pronesl v závěrečné řeči státní zástupce.
Jody Stiger z losangeleské policie řekl, že užití síly proti Floydovi nebylo nutné poté, co mu policisté nasadili pouta. Chauvin klečel Floydovi na krku do doby, než na místo přijeli záchranáři.
Yang uvedl, že policisté mají výcvik na to, aby poznali, že jednají s člověkem, který trpí například duševním onemocněním nebo se potýká s důsledky užívání drog.
Bývalý Chauvinův nadřízený u soudu vypověděl, že obžalovaný při zákroku proti Floydovi porušil pravidla, kterými jsou členové policejního sboru v Minneapolisu povinni se řídit.
„Afroamerická komunita se obává, že bude muset vyjít do ulic, pokud Chauvin odejde s mírným trestem nebo nebude shledán vinným. Neumím si ale představit, že by odešel bez trestu,“ říká amerikanista.
„Když si vzpomenu na George Floyda, vidím svého otce, bratra, své bratrance a strýce, protože jsou všichni černoši,“ sdělila vzlykající Darnella. „Napadá mě, že to mohl být někdo z nich,“ doplnila.
Soudce zároveň potvrdil stíhání tří Chauvinových kolegů, kteří se incidentu s Floydem také účastnili. Vedení státu kvůli obavám z případných nepokojů uvedlo do pohotovosti národní gardu.
Chauvin složil kauci ve výši jednoho milionu dolarů, tedy v přepočtu 23 milionů korun. Hlavní líčení v procesu s někdejším strážníkem a třemi jeho bývalými kolegy má začít v březnu.
Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie vjely do davu. Média si všímají útoků na novináře pokrývajíci nepokoje, a to ze strany policie i demonstrantů.
George Floyd se do Minneapolisu přestěhoval po propuštění z vězení, kde strávil pět let kvůli ozbrojenému vloupání. Měl v úmyslu najít si ve městě práci a změnit svůj život.