Odborníci provedli geofyzikální průzkum v kostele svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku. Našli dosud neobjevenou hrobku, která je překvapila velikostí i možným stářím.
Studenti dobrušského gymnázia a novoměstské základní školy pomáhají místním Ukrajincům s pěstováním zeleniny a ovoce. Cílem je aby se od sebe obě skupiny něco vzájemně naučily.
Do podzemí dobrušského kostela sv. Václava dnes nahlédnou pomocí špičkové techniky odborníci. Jejich cílem jsou dvě krypty ukryté pod podlahou kostela, které už lokalizovali georadarem. Naposledy byly otevřené v 19. století.
V Dobrušce na Rychnovsku na týden otevřeli Kavárnu ve tmě. V zatemněné místnosti a se zakrytýma očima si každý návštěvník vyzkouší, jak se cítí nevidomí v neznámém prostředí. Zjistí také, že objednat si poslepu například čaj a pak ho osladit není vůbec jednoduché.
Archeologové na Rychnovsku loni prováděli několik výzkumů. Například v Doudlebách nad Orlicí objevili část sídliště kultury popelnicových polí. Pracovali také za dobrušskou poliklinikou, kde našli osídlení ze 13. století. Právě z této osady s asi desítkou polozahloubených roubenek vznikla dnešní Dobruška. Historii regionu přibližuje archeoložka Martina Beková.
Nejlepší podmínky pro podnikatele jsou v Dobrušce. Odborníci jí přisoudili první místo v letošním krajském kole srovnávacího výzkumu Město pro byznys, stejně jako loni. Druhým je Nové Město nad Metují a třetí příčku letos obsadila Nová Paka.
Povodně v roce 1998 zasáhly ve východních Čechách více jak třicet obcí. Jednou z nich bylo také město Dobruška na Rychnovsku. Rozvodněná řeka Dědina způsobila škody za jeden a půl miliardy korun. O protipovodňových opatřeních se jedná sedmnáct let. V následujících pěti letech by měl problém zřejmě vyřešit suchý poldr.
Protipovodňová hráz Mělčany na řece Dědině u Dobrušky se stavět bude, ujistili na veřejném setkání s obyvateli zástupci ministerstva životního prostředí, kraje i Povodí Labe. Sedmnáct let od ničivé povodně v roce 1998 by se tak mohlo začít stavět.
Stačilo, aby se bouřky minulý týden posunuly o několik desítek kilometrů na východ, a obce na řece Dědině na Rychnovsku by byly pod vodou. Už 15 let trvají snahy je ochránit. Dědina u Dobrušky na Rychnovsku, kde měl vzniknout protipovodňový poldr, ale bude zřejmě přírodní památkou.
Město Dobruška si připomíná jednu smutnou událost z roku 1806. Na dnešní datum před 207 lety totiž připadá výročí nejničivějšího požáru v historii města. Shořelo téměř celé a podle kronik zemřelo při požáru 19 lidí.
Nejméně rok a půl si ještě cyklisté počkají, než se svezou po stezce mezi Opočnem a Dobruškou. Dobruška totiž teprve stavbu připravuje, a stavět se tak začne nejdřív za rok. Opočenská část cyklostezky už sice od podzimu stojí, ale i tam jsou problémy.