Valijevová měla v prosinci 2021 pozitivní test na trimetazidin na ruského šampionátu. Dopingový nález vyšel najevo až během olympijských her 2022 v Pekingu, kde získala zlato v týmové soutěži.
Národní sportovní agentura si nechala zkontrolovat hospodaření bývalého vedení Antidopingového výboru. Odvolaná šéfka výboru Petra Volková nechtěla výsledky komentovat.
„Měl by přijít absolutní zákaz bez jakýchkoliv výmluv nebo přijetí sportovců,“ říká Grigorij Rodčenkov, který se na dopingovém skandálu na olympiádě v Soči podílel a následně ho pomohl odkrýt.
Osmadvacetiletý čínský plavec bude pykat za incident ze září 2018, kdy po dopingové kontrole nařídil svému doprovodu rozmlátit vzorky své krve kladivem.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Tomáš Roček|Sport|Vinohradská 12
Světová antidopingová federace (WADA) vyloučila Rusko na příští čtyři roky z velkých sportovních soutěží. Co tento trest v praxi znamená? A kde hledat kořeny ruských problémů?
Rusové podle něj mají všechny důvody k odvolání. „Jakýkoliv trest by měl být individuální, měl by být spojen s tím, co určitá osoba udělala. Trest nemůže být kolektivní,“ řekl.
„Nechával jsem si odebrat krev, nikdy jsem si ji ale nenechal dát zpátky," řekl Preidler. Po pětici rakouských lyžařů obviněných minulý týden je tak dalším účastníkem této dopingové aféry
Světová antidopingová agentura (WADA) rozhodla o osudu ruské agentury RUSADA. Kvůli nedodržení termínu předání dat z moskevské laboratoře jí hrozila opětovná suspendace, nakonec se ale trestu vyhne.
Olympijský výbor nepovolil účast několika ruských sportovců na hrách v Pchjongčchangu, i když byly zrušeny jejich tresty za doping. O tématu mluvil Jan Chlumský z Českého antidopingového výboru.