„Už čekám snad hodinu, příští týden to bude možná pět hodin. Je to pokaždé jiné,“ uvedl jeden z řidičů. „Když čekáme, nedostáváme žádné peníze,“ dodává další.
Yann Leriche, šéf společnosti Getlink, která provozuje Eurotunnel, řekl, že celní postupy bude zřejmě nutné vypilovat, nicméně je přesvědčen, že v následujících týdnech chaos nehrozí.
Železniční společnost Eurostar oznámila, že v pondělí a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterdamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže.
Z bahna se rodí obří parkoviště, které má zachytit na dva tisíce nákladních aut. Tak jako brexit samotný, i jeho betonová podoba, rozděluje místní obyvatele.
Prvním Čechoslovákem, který lamanšský průliv přeplaval, byl v roce 1971 František Venclovský z Lipníka nad Bečvou. Podařilo se mu to na druhý pokus v čase 15 hodin a 26 minut.
Za necelé dva měsíce by na jihu Anglie měla být nová vstupní brána do Spojeného království. Rozhodla o tom na konci roku vláda. Podle plánu by tudy měly denně projet až tři tisíce kamionů.
Jeden ze symbolů Anglie je na prodej. Pozemky přiléhající k Bílým útesům doverským nabízí místní farmář. Nadace v Británii spravuje řadu kulturních a přírodních památek.
Na dálnici před anglickým Doverem stály desítky tisíc aut až 16 hodin v zácpě. Dramatickou situaci řeší už i britská vláda. Důvodem jsou přísnější kontroly na francouzských hranicích a malý počet francouzských úředníků ve službě. Na britských školách navíc začaly prázdniny v pátek a řada rodin tak o tomto víkendu vyrazila na dovolenou.
Stovky běženců se poblíž belgických a francouzských přístavů stále snaží pronikat do kamionů mířících přes kanál La Manche. Drtivou většinu z nich dokážou řidiči ve spolupráci s policisty včas odhalit. V případě, že na imigranty přijdou až britští policisté, hrozí řidičům pokuta ve výši 2000 liber na osobu, a dokonce i vězení. Běženci jsou navíc často agresivní a dopravním společnostem vznikají na návěsech a tahačích velké škody. Trasu z belgické metropole přes Calais do Doveru si v kabině kamionu projel londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.
Ve světle posledního dění ve francouzském Calais se britská vláda rozhodla dál posílit bezpečnostní kontroly na příjezdu do Spojeného království. Týkat se mají hlavně přístavu Dover. Londýnský kabinet odmítá nařčení, že by za napjatou situaci ve Francii nesl zodpovědnost.