„Mnohokrát se mi stalo, že paní přišla, že chce něco prodat, že to má po svém bývalém, že už to nechce mít a že to jsou diamanty – a diamanty to nebyly,“ vypráví pražský starožitník Martin Cinolter.
Asiaté věří investicím do drahých kamenů už po tisíciletí. S pomocí znalce se může jednat o jeden z nejlepších způsobů, jak v současnosti uschovat, a dokonce zhodnotit peníze.
Mineralogovi Jaroslavu Hyršovi by mohl leckdo závidět. Před pár dny si směl u příležitosti výstavy na Pražském hradě zblízka prohlédnout nejcennější části korunovačních klenotů a téměř se jich dotknout. Drahé safíry, spinely i smaragdy ze svatováclavské koruny zaměřil svým spektrofotometrem a teď v laboratoři zkoumá původ kamenů.
Ani jeden drahý kamen ve špercích, které Česká obchodní inspekce (ČOI) zakoupila v různých klenotnictvích v Praze a v Českém Krumlově, nebyl pravý. Laboratorní testy u všech sedmi kamenů - českých granátů, opálu, akvamarínu a dalších - prokázaly, že jde o imitace. Klenotníkům teď hrozí pokuta.
V Pardubicích se v předvánočním čase sejdou mineralogové nejen od nás, ale i ze zahraničí. Pro návštěvníka je to nejen šance obdivovat krásy neživé přírody, ale třeba i pořídit netradiční vánoční dárek.