Z několika stovek elektronických knih mohou ode dneška vybírat čtenáři Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Během pár minut si je mohou prostřednictvím webových stránek knihovny stáhnout do svých zařízení. Knihovna půjčuje i dva tablety.
Na výstavišti v Praze Holešovicích dnes začíná Svět knihy. Největší tuzemský knižní a literární veletrh nabídne na 500 pořadů. Kromě klasických papírových knih se zaměřuje i na elektronické knihy, audioknihy a další nové trendy.
Počet knižních titulů vydávaných v elektronické podobě narůstá geometrickou řadou. V češtině začaly e-knihy vycházet teprve před třemi lety, dnes jich je dostupných více než 6 tisíc. Nejlépe se prodávají severské detektivky a romantická literatura.
V Česku stoupá zájem o čtečky i e-knihy. Jen kolem Vánoc se prodalo okolo 100 tisíc čtecích zařízení. Překvapivé ale je, že stejně rychle neroste počet prodaných elektronických knih. To nahrává spekulacím, že se čtou hlavně pirátské kopie.
V Česku přibývá knihoven, kde si mohou lidé půjčit elektronické čtečky. K dispozici jsou ale jen volná díla, tedy knihy od více než 70 let mrtvých autorů. Zatímco knihovníci chtějí pro čtenáře i digitální novinky a bestsellery, prodejci e-knih a někteří nakladatelé se obávají snížení zisku. Ministerstvo kultury proto pracuje na nové podobě autorského zákona, kde bude i pasáž věnovaná půjčování e-knih.
Na den vyhlášení Nobelovy ceny za literaturu připadal v Česku letos Velký knižní čtvrtek. Upozornil na to nejzajímavější, co tuzemský trh nabízí a čtenářům nabídl dvanáct literárních ochutnávek. A zaznamenal i další fenomén: e-knihy.