V Paříži ekologičtí aktivisté rozlili barvu před budovou ministerstva spravedlnosti nebo na sídlo nadace Louis Vuitton. Početné demonstrace jsou také v Toulouse, Bordeaux nebo v Marseille.
Nedělní druhé kolo komunálních voleb skončilo pro vládní stranu Republika v pohybu (REM) neúspěchem. Macron proto oznámil, že se vydá s „novým týmem“ na „novou cestu“.
V současné době je zákonná hranice odchodu do důchodu ve Francii 62 let, což sice mělo zůstat, k získání plného důchodu se všemi bonusy by ale bylo nutné odejít na odpočinek o dva roky později.
Stávka vyvolává obavy především s ohledem na blížící se Vánoce. Francouzské dráhy SNCF uvedly, že dnes na tratě vyjel jen každý čtvrtý spoj vysokorychlostních vlaků TGV.
„S prohlášením vlády nejsme vůbec spokojení. Je to vtip a výsměch těm, kteří dnes bojují,“ prohlásil šéf odborů Philippe Martinez. Dodal, že stávku bude nutné ještě zesílit.
Ve čtvrtek vyšlo do ulic podle francouzského ministerstva vnitra přes 800 tisíc demonstrantů. Zavřené byly některé nemocnice, školy a také řada památek.
„Necháváme Francouze, aby si mysleli, že víno má na rozdíl od jiného alkoholu ochrannou funkci a působí pozitivně na zdraví. To je naprosto absurdní,“ řekla ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová.
Elysejský palác se hájí tím, že hlavy Francie předsedají mezinárodním připomínkám Dne D tradičně jen při kulatých výročích a že Macron se příští čtvrtek zúčastní řady jiných pietních aktů.
„Konkurz nám umožní rozhodnout, zda je potřeba věžičku rekonstruovat v identické podobě, nebo bude třeba katedrálu opatřit novou věžičkou přizpůsobenou technikám a výzvám naší doby,“ oznámil premiér.
Paříž investuje 50 milionů eur, v přepočtu asi 1,3 miliardy Kč, do francouzských přístavů a letišť, aby zmírnila případné dopady takzvaného neřízeného brexitu.
Francouzský stát převezme 35 miliard eur z celkových 47 miliard eur dluhů státních drah SNCF. Vyšel by tak vstříc jednomu z klíčových požadavků odborů zapojených do stávky proti reformě železnic